Close search

Ed Wood, režisér nejhorších filmů všech dob. Nešika, který se stal legendou

archiv

Filmoví kritici ho nenávidí, fanoušci bizarností milují. Před 95 lety se narodil Ed Wood, tvůrce nejhorších filmů všech dob. Jeho díla jsou plná technických chyb, nesmyslných dialogů a herců, které by vypískali snad i na dětské besídce.

Ed Wood je – navzdory svým filmům – legendou kinematografie. Když totiž posmrtně získal „anti-ocenění“ The Golden Turkey coby autor nejpříšernějších snímků historie, zájem o jeho filmy enormně vzrostl. Vzhledem k tomu, jak vážně svoji kariéru bral, by z toho však rozhodně neměl radost…

Zrodila se hvězda

Edward Davis Wood Junior, americký filmový režisér, scénárista a herec, se narodil 10. října 1924. Jeho otec byl strážcem u poštovní služby Spojených států, a proto se Woodovi často stěhovali. Nakonec rodina zakotvila v ospalém městečku Pouhgkeepsie ve státě New York. Mimochodem, v současnosti jde údajně o třetí nejnebezpečnější město ve státě.

Edovo dětství nebylo právě idylické. Jeho matka Lillian si vždy přála dceru, a tak malého chlapce oblékala do dívčího oblečení. Podle jeho druhé ženy Kathy O´Harové právě to zapříčinilo, že Ed nikdy nevěděl, jak se doopravdy oblékat. Od dětství se zajímal o filmové umění a brakovou literaturu, sbíral komiksy a zbožňoval filmy, obzvláště westerny. Co se však stalo jeho posedlostí, byly okultní vědy.

První krůčky ke slávě

První kameru získal Ed Wood jako dvanáctiletý v roce 1936. Jeho prvním záznamem byl přelet vzducholodi Hindenburg nad řekou Hudson v Pouhgkeepsie těsně předtím, než došlo k tragédii. Při té vzducholoď havarovala u Lakehurst v New Jersey. Jednou z jeho prvních placených prací byl pak uvaděč v kině.

Ed Wood byl však také nadaným muzikantem, hrál na několik hudebních nástrojů, zpíval a dokonce dal dohromady i malou kapelu.

Kariéra v námořnictvu

Roku 1942, krátce po útoku na Pearl Harbor, se Ed nechal naverbovat k námořní pěchotě Spojených států, kde před propuštěním získal hodnost desátníka. Zúčastnil se několika bitev a byl také několikrát raněn. Později prozradil, že se více bál být zraněn a konfrontován s místním lékařským personálem, než být zabit. Obával se totiž, že zjistí, že pod uniformou nosí dámské spodní prádlo.

Hollywoodská výzva

Do Hollywoodu se Ed Wood přestěhoval roku 1947 a pokoušel se zde živit jako scénárista, režisér upoutávek, reklam nebo nízkonákladových westernů. Později se seznámil s Belou Lugosim – hercem, který se stal interpretem v mnoha jeho dílech. Ta jsou mimochodem plná špatných hereckých výkonů, technických chyb, bizarních dialogů a nelogičností.

Vrcholné dílo – nejhorší film dějin

V roce 1959 Ed Wood natočil své nejvrcholnější dílo, které bývá označováno za vůbec nejhorší film všech dob. Plan 9 from Outer Space (v češtině Plán 9 z vesmíru) je sci-fi snímek údajně natočený podle skutečných svědectví občanů. Pojednává o neúspěšném pokusu mimozemšťanů o invazi na planetu Zemi, konkrétně na kalifornské San Fernando Valley. Zlovolnému ataku, díky Bohu, zabrání geniální myšlenka oživit mrtvoly z místních hřbitovů.

Skutečnost, že hlavní hrdina během natáčení filmu zemřel, režisér vyřešil náhradníkem. Ten byl ovšem podstatně vyšší a původnímu herci absolutně nepodobný, takže se musel neustále maskovat kápí.

V šedesátých a sedmdesátých letech, po krachu kariéry v Hollywoodu, se pak Ed Wood živil jako režisér pornografických filmů.

Tak trochu hořká smrt

Roku 1955 se Ed Wood oženil s herečkou Normou McCarty, manželství však bylo již následujícího roku anulováno. Další sňatek uzavřel roku 1959 s Kathy O´Harovou. Manželi zůstali až do jeho smrti roku 1978, kdy zemřel na srdeční zástavu.

Kathy ve svých pamětech vzpomínala, že na ni Ed v osudný den volal, ale nebrala to na zřetel, protože jí připadalo, že ji uzurpuje. O dvacet minut později ho pak nalezla s široce otevřenýma očima a pusou, prý jako by zahlédl opravdové peklo.

Ed Wood byl v roce 1980 posmrtně „oceněn“ cenou The Golden Turkey coby nejhorší režisér všech dob. A i díky tomu se stal legendou…

NA NEJHORŠÍ FILMY EDA WOODA SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Nejčtenější články