Close search

„Vždycky se mě zastal, když bylo potřeba,“ vzpomíná na Luďka Munzara herečka Jiřina Bohdalová

ceskatelevize.cz

Byl to významný český herec. Luděk Munzar zemřel dnes nad ránem ve věku 85 let ve svém domě v Modřanech, kde žil se svojí ženou, herečkou Janou Hlaváčovou, a dcerou Barborou Munzarovou. Jak na tohoto herce, pro kterého bylo vedle herectví velkou vášní i létání, vzpomíná jeho přítelkyně Jiřina Bohdalová?

Jeho vášní bylo letání

Luděk Munzar se narodil v jižních Čechách, ale dětství prožil ve Smiřicích u Hradce Králové. Od mládí ho přitahovalo letectví a letadla. Jenže osud s ním měl jiné plány. Dostal se do amatérského divadelního kroužku, kde si uvědomil, že ho herectví láká více než pilotování. Přihlásil se tedy na DAMU, ač jeho tatínek z něho chtěl mít pilota.

Vyhrálo ale herectví

V roce 1957 po zkušenostech s hostováním U Burianů odešel do Národního divadla, což pro něho znamenalo další vysokou školu. V roce 1990 z něho se svojí manželkou Janou Hlaváčovou odešel, jelikož se jejich představy o směřování divadla lišily od představ nového vedení.

Ještě za studií působil jako hlasatel a postupem let dostával na obrazovce čím dál tím víc příležitostí. Byl také vynikajícím dabérem. V roce 2000 získal cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

Přišly významné role ve filmech, např. Dědeček automobil, Ročník 21, Žert, Lev s bílou hřívou. Nejvíce se však zapsal do podvědomí diváků v seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře.

Létal do posledních chvil

Na své sny z mládí o létání pan Munzar nezapoměl, udělal si z něho milovaný koníček, stejně tak jako ze závodů veteránů. Létání se nevzdal ani v posledních letech jeho života. Sice špatně chodil, ale v letadle se cítil bezstarostně.

Vzpomínka Jiřiny Bohdalové

Dnes, kdy tento významný český herec vydechl naposledy, na něho vzpomíná i řada hereckých kolegů. Mezi nimi i jeho blízká přítelkyně a kolegyně Jiřina Bohdalová: „Je to pro mě velká rána. Byl to spolužák, znali jsme dlouhá léta.

Vynikající spolužák, který se mě na škole zastal, když bylo potřeba. Jeho zastání nebylo v té době lehké, ale on se nikdy nebál. Byl to dobrý chlap. Vzpomínám na něj s velkou láskou a vděčností.”

 

Nejčtenější články