Close search

Náročné natáčení snímku Skleněný pokoj. Jak filmaři chránili vilu Tugendhat před zničením

Česká televize

Do českých kin se řítí dlouho očekávaná jarní novinka režiséra Julia Ševčíka. Film Skleněný pokoj bude mít premiéru už 12. března, a práce na dokončení snímku finišují hektickým tempem! Přečtěte si, jaká bezpečnostní opatření se musela dodržovat při natáčení ve slavné brněnské vile Tugendhat, a podívejte se na unikátní snímky z filmu.

Film se natáčel v loňském roce celkem 33 dní nejen ve vile Tugendhat, ale také na dalších místech v Brně, dále v Praze, Plzni, na zámku a v zámeckém parku Lednice nebo na Chateau Kotěra.

Důsledná ochrana vily

Děj snímku se točí kolem slavné vily Tugendhat v Brně. Výjimečnou funkcionalistickou stavbu postavil ve svahu na brněnských Černých Polích německý architekt Ludwig Miese van der Rohe pro bohatý manželský pár Gretu a Fritze Tugendhata. Vila je od roku 2001 zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO, a tak se filmaři potýkali s celou řadou omezení. 

Na podlahu legendárního Skleněného pokoje například museli položit nové barevně identické lino, aby se to původní nepoškodilo, postaveny byly i falešné příčky. I tak musel celý štáb nosit po dobu natáčení návleky. Každý člen štábu pak byl označen páskou, celý objekt hlídala ostraha.  Ve vile se samozřejmě nesmělo jíst ani pít a pohybovat se všichni museli jen s největší opatrností. Nikdo se třeba nesměl opírat o stěny, aby se nepoškodily. Pro natáčení scén z 30. let byl z drtivé většiny použit původní nábytek vily Tugendhat. Pro scény z války a 60. let  byl navezen nábytek odpovídající době děje.

Rozbité okno

V jedné z klíčových scén je ve vile Tugendhat rozbito okno. Scéna se natáčela tak, že původní okno bylo díky důmyslnému mechanismu zasunuto a na jeho místo byl instalován falešný okenní rám, jehož sklo se rozbije. K dokonalosti celé iluze pak přispělo ještě trikové studio.

Film byl natočetn podle románu Simona Mawera Skleněný pokoj, který se stal světovým bestsellerem, byl přeložen do desítek jazyků a byl nominován na prestižní literární ocenění The Man Booker Prize. V hlavních rolích se objeví řada zahraničních i domácích hvězd jako Carice van Houten, Hanna Alström nebo Claes Bang, Alexandra Borbély, Roland Møller, Karel Roden, Martin Hofmann, Karel Dobrý, Zuzana Fialová nebo Vladimír Polívka.

Nejčtenější články