Close search

Lifehack pro sběrače: Když se vám doma hromadí věci, kterých se neumíte zbavit, zkuste „očistec“

Unsplash Zdroj: Unsplash

Magazín Psychology Today píše, že spousta z nás má doma věci, kterých bychom se rádi zbavili, ale nedokážeme to. Lze s tím něco udělat?

Řešením může být takzvaný produktový očistec. To je podle jednoho průzkumu místo, kde ukládáme věci, které považujeme za vyřazené. A neumíme se jich zbavit. Ať už jde třeba o hračky, o které naše děti dávno ztratily zájem, nebo oblečení, které již nenosíme. Každý z nás může mít doma i několik krabic takových věcí.

Jak se zbavit věcí, které už nechceme

Očistec není jen úložným prostorem, díky kterému věci sejdou z očí i mysli. Má také důležitou psychologickou funkci. Když tam něco umístíme, můžeme si živě představit, jaké by to bylo, kdybychom se dané věci úplně zbavili.

Autoři průzkumu si to ověřili pomocí několika experimentů. V jednom z nich požádali účastníky, aby si z vlastní kuchyně vybrali věc, kterou nepoužívali již delší dobu. A pak dostali na výběr. Buď ji ponechají na stejném místě, nebo ji odnesou třeba do sklepa. Ti lidé, kteří věc přemístili do "očistce", se cítili být víc připraveni vzdát se jí. Je to kvůli tomu, že bylo snazší představit si likvidaci dané věci, když již byla v očistci.

Loučení s nějakým předmětem může vyvolat spoustu emocí - nostalgii, lítost nebo úlevu. Ochutnání těchto emocí a pocit, že pominou, nám umožní udělat důležitý krok a předmět vyhodit. Navíc mám to poskytne prostor, abychom ocenili věci, které si chceme ponechat a skutečně je milujeme.

Zdroje informací:
Psychologytoday.com: The Life Hack That Will Help You Declutter
Myscp.onlinelibrary.wiley.com: Bracing for the sting of disposal: Product purgatories encourage mental simulation of the disposal process

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu