Close search

Lidé s dětmi prý žijí déle: Podle vědců to může být až o dva roky víc

Unsplash Zdroj: Unsplash

Snad každý rodič někdy pocítil vyčerpání, hněv a spoustu dalších emocí. A měl dojem, že kvůli dětem stárne rychleji. Jenže pokud si myslíte, že vám rodičovství zkracuje život, vědci vás vyvedou z omylu.

Slyšeli jste už někdy o takzvané propasti rodičovského štěstí? Jde vlastně o to, že mít děti vás činí výrazně méně šťastnými, než kdybyste žádné neměli. A to bez ohledu na to, v jaké fázi života jste. Podle nositele Nobelovy ceny Daniela Kahnemana řadí pracující matky v Texasu péči o děti na šestnácté místo z devatenácti činností, které jim působí potěšení. Před ní jsou domácí práce, příprava jídla, cvičení, telefonování nebo nakupování...

Lze žít déle díky dětem?

Je tu ale jedna věc, která vědce trošku mate. Lidé s dětmi totiž mají tendenci žít déle než ti bez dětí. Studie publikovaná v Journal of Epidemiology and Community Health se pokusila zjistit, jak to funguje. Vědci sledovali 1,5 milionu Švédů narozených v letech 1911 až 1925 a pozorovali jejich stárnutí. Zjistili, že riziko úmrtí se zvyšuje s věkem u všech dospělých, ale rodičovství bylo spojeno s delším životem.

Ve věku 60 let měli muži s dětmi téměř o dva roky delší předpokládanou délku života než muži bez dětí. U žen ve stejném věku to bylo sice jen 1,5 roku, ale stejně je to víc než u bezdětných.

Jedním z možných vysvětlení je to, že lidé s dětmi mají tendenci vést zdravější život. Ale s největší pravděpodobností to mělo co do činění s výhodami podpory. Když rodiče stárnou a jejich zdravotní stav se zhoršuje, mohou jim děti nabízet emocionální podporu. A rovněž jim zajistí péči, kterou potřebují. O to všechno bezdětní lidé přicházejí...

Zdroje informací:
Qz.com: Parenting may drive you crazy, but it will also make you live longer
Jech.bmj.com: Payback time? Influence of having children on mortality in old age

Nejčtenější články