Close search

Lháři mezi miliardáři? Jak Kylie Jenner a Donald Trump přibarvovali hodnotu svého majetku

Wikimedia Commons/VOGUE Taiwan, CC BY/Shealah Craighead, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/VOGUE Taiwan, CC BY/Shealah Craighead, Public domain

Miliardáři to ne vždy přiznají, ale jde také o věc prestiže, patřit do elitního klubu nejbohatších lidí na planetě. Někdy proto trochu nadsadí hodnotu svého majetku.

Konec května nevyšel pro Kylie Jenner nejlépe. Vypadla totiž ze seznamu miliardářů, kam se před rokem dostala dokonce s titulem nejmladší self-made miliardářky. Už to trochu budilo kontroverze, protože Kylie měla dlouhodobou podporu reality šou Držte krok s Kardashians. Byla slavná, ještě než začala podnikat s vlastní kosmetickou značkou.

Kylie na dohled

Magazín Forbes se letos podíval podrobně na tržby společnosti Kylie Cosmetics a mírně upravil hodnotu jmění samotné Kylie. Ta okamžitě reagovala tvrzením, že jde o nepřesná tvrzení a neprokázané předpoklady.

Nikdy jsem nepožádala o žádný titul, ani jsem se nesnažila lhát,“ napsala rozhořčeně na Twitter.

Nakonec to ale není tak špatné, její majetek prý má hodnotu lehce pod 900 milionů dolarů (22,5 miliardy korun), takže se patrně brzo mezi miliardáře vrátí.

Trump ve válce

Současný americký prezident, i s ohledem na svojí povahu, to měl o poznání bouřlivější a o zařazení mezi miliardáře vedl doslova válku. The New York Times před patnácti lety nazvaly Trumpovo jmění "verbální miliardy". Jak funguje v prezidentském úřadě - vychloubá se, nadsazuje (ne)vlastní úspěchy, nebo rovnou neříká pravdu -, tak to vypadá, i když vysvětluje hodnotu svého majetku.

V roce 2005 zažaloval novináře Timothyho O´Briena za tvrzení, že je jen milionář. Autor knihy TrumpNation: The Art of Being the Donald (TrumpůvNárod: Umění být Donaldem) soud o šest let vyhrál, protože se ukázalo, že jmění je sice velké, ale má hodnotu jenom čtvrt miliardy. „Moje čisté jmění kolísá, jde nahoru a dolů s trhy, s postoji a pocity, dokonce i s mými vlastními pocity," řekl jednou šokovanému O´Brienovi.

To by asi vysvětlovalo, proč se informace o Trumpově jmění různí a kolísá i to, co sám přizná. Klidně se pohybuje v rozmezí 1,9 miliardy až po 6-7 miliard. Jít níž by znamenalo nejen ránu pro jeho ego, ale také byznys. Patrně by přišel o výhodné půjčky od mezinárodních bank.

Trump se mezi miliardáře poprvé oficiálně dostal v roce 1989 s jměním v hodnotě 1,6 miliardy dolarů, rok na to ale kvůli půlmiliardové ztrátě z žebříčku vypadává. Sice se mu povedlo vrátit zpátky, ale skutečnou hodnotu jeho majetku zřejmě nikdo nezná a dlouhá léta se byznysové magazíny snaží přesvědčit o tom, že je skutečně miliardář. Když se ptají na konkrétní čísla, často se vymluví třeba na obrovskou hodnotu svého jména jako obchodní značky.

Zdroje: newsweek.com, theatlantic.com

Nejčtenější články