Close search

Léto a voda? Neodmyslitelná kombinace!

Zdroj:

Bez vody si většina z nás letní dovolenou nedokáže představit. Ať už máte bazén na zahradě, plánujete letos s kamarády sjet řeku, objevit nejkrásnější české jezera, rybníky či koupaliště, nebo jen tak rozjímat na okraji písčité pláže v zahraničí, přinášíme vám pár tipů na zábavu, kterou ocení jak příznivci vodních sportů, tak také milovnici nenáročného letního rozjímání.

Dovolená v tuzemsku

Zatímco vloni strávilo dovolenou v tuzemsku až 60 % Čechů, v letošním roce to nebude jiné. Zvýšený zájem o cestování po České republice vyplývá nejen z dopadů epidemiologické situace, ale také z větší nabídky zlepšujících se služeb, přírodních krás a historických památek, které nás obklopují snad na každém rohu. A protože teploty v létě dosahují i u nás tropických výšek, na své si přijdou rovněž všichni milovníci vodních radovánek. 

Na přehradě, jezeře nebo na koupališti

Právě koupání a vodní sporty patří mezi hlavní aktivity domácích turistů při letní dovolené v Česku. Řada jezer, přehrad i koupališť nabízí netradiční vodní vyžití, od paddleboardů přes wakeboardy až po jetsurfy, které sice nespadají pod české prázdninové klasiky, ale za to si na nich užijete spoustu legrace, a navíc posílíte celé tělo. Velmi příznivé podmínky pro všechny milovníky vody a adrenalinu najdete například na Vranovské přehradě. Zde můžete vyzkoušet nejen paddleboarding, ale také windsurfing nebo jachting. Nechybí ani dostatek písečných pláží s pozvolným vstupem do vody, které ocení zejména rodiče s dětmi. Okolí Vranova si ale oblíbí i ti, kteří dávají přednost rozmanitějšímu trávení dovolené. Za návštěvu stojí například zámek Vranov nad Dyjí, nebo Národní park Podyjí, jenž se vyznačuje nádhernými scenériemi. Celá oblast skýtá také množství upravených cyklostezek, po kterých můžete vyrazit za objevováním dalších přilehlých míst.

Splavování řek

Vodáctví má v Česku dlouholetou tradici a jen málokdo nezažil nezapomenutelné léto při sjíždění českých a moravských toků. Dlouhodobě nejsplavovanější řekou je Berounka, jež je pro svou klidnou trasu vedoucí z Plzně až do Černošic ideální zejména pro začátečníky. Cesta láká na skalnatá údolí, romantická zákoutí i nedotčenou přírodou, stejně jako na několik oblíbených kempů a památek, které se v jejím přilehlém okolí nachází. Důležitý však není pouze výběr řeky, ale také vybavení. K tomu vám pomohou půjčovny vodáckého vybavení s pestrým sortimentem kánoí, raftů, kajaků, vest, pádel i neoprenů. Před sjezdem je ale důležité nepodcenit také správné oblečení. “Kromě pohodlných triček a kraťasů se můžou večer i v tom nejteplejším létě hodit dlouhé kalhoty, flísová mikina i nepromokavá bunda, chránící nejen před chladem a deštěm, ale i před nepříjemným hmyzem,” radí marketingový ředitel Hervis Sports Jan Štádler. Pokud máte v plánu na řece trávit víkend či několik dní, nezapomeňte si přibalit také kvalitní stan a spacák, například od značky Hannah. 


Dovolená u moře

Volný týden ale nemusíte trávit jen v Česku. Potvrzují to i cestovní kanceláře, které oproti loňskému roku sledují zvýšený zájem o cesty do zahraničí. Ozývají se nejen klienti s vouchery ze sezony 2020, ale také zákazníci zcela noví. Poptávka roste jak po pobytech na horách, v termálech nebo v hotelích s wellness službami, tak také po zájezdech k moři. Těch se letos čeští cestovatelé nechtějí vzdát. Zatímco stálicemi letních pobytů jsou již dlouhodobě země jako Chorvatsko, Řecko či Turecko, stále více Čechů nakupuje také zájezdy do Spojených arabských emirátů, na Zanzibar či Kapverdské ostrovy. Nejedou se tam však jen válet.  I na dovolené na krásné písčité pláži vyhledávají lidé aktivní pohyb a zábavu. 

Potápění a šnorchlování

Existuje celá řada potápěčských disciplín, při kterých máme možnost poznávat pestrou paletu barev, různorodě zbarvených ryb všech velikostí a tvarů, korály ukrývající hvězdice, mořské ježky a další podmořský svět. Lze se potápět bez jakékoliv výbavy v rámci free divingu, nebo vyzkoušet scuba diving, tedy hloubkové ponory s výbavou. Většinu rekreačních dovolenkářů ale naprosto uchvátí již samotné šnorchlování, při kterém prozkoumáváte krásy mořské scenérie na úrovni hladiny. Tento sport je finančně nenáročnou disciplínou, která nevyžaduje žádné speciální dovednosti nebo vybavení. Vystačíte si pouze se šnorchlem a potápěčskými brýlemi. V obchodní síti Hervis jsou k dostání také celoobličejové šnorchlovací masky značky Aquatics nebo šnrochlovací sety Hawkeye s plaveckými ploutvemi. 

Surfování nebo paddleboarding 

Za surfováním nemusíte cestovat až na Havajské ostrovy. Také spousta evropských destinací včetně Portugalska, Španělska, Francie ale i Řecka disponuje v některých oblastech ideálními podmínkami pro chytání nezkrotných mořských vln. Pokud jste si však našli letovisko s naprosto klidným mořem a pozvolným vstupem do vody, rozhodně nesmutněte. Ideální zábavou pro vás bude paddleboarding, při kterém se jezdec pomocí dlouhého pádla pohybuje různým směrem, ať už ve stoje, v kleče či v sedě. Paddleboard navíc oproti jiným vodním aktivitám nezná věkovou hranici. Jízda na plováku je natolik stabilní a jednoduchá, že ji zvládnou i rodiny s malými dětmi. 

Nejčtenější články