Close search

Jste letištní prvnička? Krok za krokem, jak se promotat terminálem a zvládnout první let

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Připoutejte se a v zájmu bezpečnosti si vyslechněte následující instrukce! Pokud jste ještě nikdy neseděli v letadle a neslyšeli obvyklou úvodní proceduru, možná je na čase pečlivě se na to připravit. Nemusíte mít přitom obavy. Pro cestování letadlem sice platí jistá pravidla, ale pokud se na ně dopředu připravíte, dovolenou vám rozhodně nepokazí.

Cestování letadlem i čas strávený na letišti podléhají určitým bezpečnostním pravidlům, která mají umožnit všem cestujícím pohodlnou a klidnou přepravu do cílové destinace. Pokud jste zvyklí cestovat autem, mohou vás všechny letištní kontroly a pravidla zaskočit. Ničeho se ale neobávejte, jejich dodržování je snadné. Pokud se na ně dopředu připravíte, nečekají vás na letišti žádné starosti.

Krok č. 1 - pas a víza

Platný pas a vízum, pokud ho tedy potřebujete, jsou základním stavebním kamenem každé cesty. Určitě si zkontrolujte, zda máte všechny dokumenty v pořádku a s sebou ještě dříve, než vůbec vyrazíte na letiště. Bez platného pasu nebo víza vás jednoduše do mnoha destinací nepustí.

Krok č. 2 - cesta na letiště

Připravte si dopředu plán cesty na letiště. Je potřeba, abyste tam byli minimálně dvě hodiny před odletem. Pokud se rozhodnete pro cestu využít hromadnou dopravu, zkontrolujte si, jak dlouho vám to bude trvat. To samé platí v případě, že na letiště pojedete autem.

Krok č. 3 - zavazadla

Každý cestující si s sebou bere na dovolenou kufr a většinou i příruční zavazadlo. Vždy si ale před cestou ověřte podmínky letecké společnosti, abyste se svými zavazadly nepřekročili povolený limit. Pokud byste na jednu osobu měli více zavazadel, než je povolené množství, museli byste letecké společnosti doplácet nemalou částku za další kus.

Krok č. 4 - odbavení

U odbavovací přepážky musíte odevzdat kufr a předat ke kontrole pas. Poté dostanete palubní vstupenku. Kufr by neměl vážit více než 23 kilogramů, některé společnosti uvádějí maximální hmotnost 15 kilogramů. I příruční zavazadlo má svá omezení v rozměrech a hmotnosti. Váha a míry zavazadel se ale u každé letecké společnosti liší, proto si je vždy dopředu pečlivě ověřte.

Krok č. 5 - pasová kontrola

Jakmile opustíte odbavovací přepážku s palubní vstupenkou v ruce, můžete vyrazit k pásové kontrole, kde ověří vaši totožnost pomocí dokladu, platnost víza a palubní vstupenky.

Někdy, ještě než budete moci projít ke gatu, budete vyzváni pracovníky ostrahy k další kontrole. Řiďte se jejich pokyny. Položte na pás příruční zavazadlo, které projede rentgenem. Dávejte pozor, aby se v něm neobjevilo větší balení tekutin a gelů. Převážené tekutiny musí být v obalech, které nebudou přesahovat 100 ml a dohromady jejich množství nesmí být větší než 1 litr. Odděleně také budete muset položit na pás klíče, mobilní telefon, notebook, tablet, kameru i foťák. A pásek!

Krok č. 6 - cesta ke "gatu"

Jakmile projdete pasovou a další kontrolou, vstoupíte do tranzitní zóny, kde se nachází velké množství obchodů a restaurací. Nenechte se ale unést nakupováním a nezapomeňte na svůj let. Číslo gatu je vždy uvedeno na vaší palubní vstupence. Dávejte si ale pozor, abyste měli dostatek času tam dojít.

Před vstupem do letadla dalšímu personálu letiště ukážete již pouze svůj pas a palubní vstupenku a můžete se jíž usadit na své místo do letadla a užít si cestu v oblacích.

A ZDE ČTĚTE, KDE NAJDETE NEJKRÁSNĚJŠÍ PLÁŽE SVĚTA!

Nejčtenější články