Close search

Lennon, Jackson a Dylan: Které slavné hudební relikvie stály nejvíc?

Wikimedia Commons/Jack Mitchell,CC BY-SA/Twitter/Svenska Dagbladet via IMS Vintage Photos, Public Domain Zdroj: Wikimedia Commons/Jack Mitchell,CC BY-SA/Twitter/Svenska Dagbladet via IMS Vintage Photos, Public Domain

John Lennon je jméno, za které jsou fanoušci ochotní zaplatit obrovské jmění, často i miliony dolarů. Není ale jediný se zlatým dotekem.

Ještě než se kytara Kurta Cobaina stala s cenou 6 milionů dolarů vůbec nejdražším vzpomínkovým předmětem z hudební branže, držel se v čele pelotonu také jeho mohérový kardigan z legendární nahrávky MTV Unplugged in New York.

Loni v prosinci se prodal za 334 000 dolarů (přes 8 milionů korun). Prý od té doby, co si jej Kobain naposled oblékl, nikdy nebyl v pračce. A i přesto se stal nejdražším svetrem historie.

Dolary Johna Lennona

Cokoliv s magickým dotekem slavného Johna Lennona automaticky dostává nálepku exkluzivity. V květnu se na trhu objevil dům na Floridě, který si pořídil jen několik měsíců před smrtí. Zaplatil za něj 725 000 dolarů, ale nakupoval utajeně přes prostředníka, aby prodejce neměl snahu nadsadit cenu. Letos na jaře byla nemovitost v nabídce za 47,5 milionů dolarů (1,185 miliardy korun), co za čtyři roky od posledního prodeje představuje masivní zhodnocení 24,5 milionů dolarů (612,5 milionů korun).

V závěsu za tím je speciálně upravený Rolls Royce Phantom V z roku 1965, jehož majitelem se Lennon stal ještě před získáním řidičského oprávnění. Trvalo půl roku, než mu v Rolls Royce připravili auto na míru a stejně si pak ikonický černý lak nechal hned přemalovat nažluto se spoustou květinových výjevů.

A to se britské ikoně nedělá, takže tím samozřejmě způsobil povyk. „Je to jako nastříkat graffiti na Buckinghamský palác," citoval magazín Rolling Stone designéra značky Gilese Taylora, který to považoval za provokaci britské elegance, zdvořilosti a dobrých britských mravů.

A to ještě nebylo všechno, místo prostoru vzadu nechal vložit manželskou postel, nainstalovat televizi, telefon, lednici a gramofon Philips Auto-Mignon AG2101 s nejmodernějším audiosystémem. Prý se v průběhu let část vybavení ztratila, ale to nezabránilo tomu, aby se v roce 1985 auto v aukční síni Sotheby´s mohlo vydražit za 2 899 000 dolarů. Stalo se tak jedním z nejdražších aut své doby.

Lennon a ti druzí

Slavný zpěvák a skladatel měl natolik oddané fanoušky, že za pramen jeho vlasů a kartičku s nápisem „S láskou od plešatého Johna Lennona" zaplatili 25 000 dolarů. O chlup víc pak dal hudební producent George Martin za piano, na němž vznikla skladba Imagine. Vyšlo ho na 2,1 milionu dolarů. A Lennonem ručně napsaný text k písni A Day in The Life byl vydražen za 1 344 477 dolarů.

To ale není nejdražší text, který se kdy prodal. Před šesti lety padla v aukční síni Sotheby´s o poznání vyšší suma. Bob Dylan si jednou v hotelu Roger Smith napsal na čtyři papíry s logem hotelu skladbu Like a Rolling Stone a když se dostaly do dražby, finální suma dosáhla dvou milionů dolarů.

Další nákladné vzpomínky na slavné hudebníky najdete v GALERII:

Zdroje: rollingstone.com, monsterchildren.com, thatericalper.com

Nejčtenější články