Close search

Legenda světové kinematografie Elia Kazan: Muži ho nenáviděli, svedl i Marilyn Monroe

Zdroj:

Patří mezi nejdůležitější tváře světové kinematografie. Pro svět filmu objevil Marlona Branda nebo Warrena Beattyho. Jednadvacet herců si pod jeho vedením vysloužilo nominaci na Oscara. On sám nejcennější filmovou cenu získal. A také vedl bouřlivý osobní život. To vše byl Elia Kazan. V září si připomínáme hned dvě významná výročí.

Výjimečný herec, scénárista a spisovatel Elia Kazan se narodil před 110 lety - 7. září 1909 - a když 28. září 2003 zemřel, měl na bedrech neuvěřitelných čtyřiadevadesát křížků. Slavný muž kromě své tvorby proslul i mnoha skandály v soukromém životě. Měl totiž víc než rád ženy a ty milovaly jeho. Tím si vysloužil pověst sukničkáře, kterému naopak muži nemohli přijít na jméno.

Muž s řeckými kořeny

Elia Kazan, vlastním jménem Elias Kazanjoglou, se narodil v Istanbulu řeckým rodičům. Rodina poté krátce odjela žít do Berlína, před první světovou válkou se ale přestěhovala do New Yorku. Otec se zde živil jako obchodník s koberci a myslel si, že jeho syn po něm firmu převezme. To ale Elia neměl vůbec v plánu, odmala ho totiž fascinoval divadelní a filmový svět. Naštěstí jeho matka ho ve snech podporovala, a tak začal studovat dramatickou tvorbu na univerzitě Yale.

Ach ty ženy…

Po studiích začal Kazan působit jako osvětlovač v divadle a pomalu se učil režisérskému řemeslu. Na počátku 40. let se z něj stal úspěšný broadwayský režisér, který velmi rychle proslul tím, že uváděl divadelní hry současných amerických dramatiků jako byla Tramvaj do stanice touha.

V roce 1944 o něj projevil zájem Hollywood, kde nakonec působil až do roku 1976. A právě tam začala jeho kariéra divokého sukničkáře. Byl třikrát ženatý, nutno ale dodat, že první dvě manželství měla tragický konec - jeho ženy Molly Day Tchatcher a Barbara Loden předčasně zemřely. Kazan se oženil potřetí s Frances Rugles, se kterou žil až do své smrti v roce 2003.

Ani jedno manželství ale Kazanovi nezabránilo, aby se doslova neotočil za každou sukní. "Ženy jsou mé prokletí. Jsem jimi fascinován. Přitahuje mě ta jejich tajemná přitažlivost, jejich hluboké city i zranitelnost. Jakmile potkám zajímavou ženu, nemohu si pomoct a musím ji mít," přiznal se sám ke svému "koníčku" Kazan.

Svedl i Marlene Dietrich

Mezi jeho milenky patřily slavné americké herečky jako Dona Drake, Dorolos Moran a nádherná Barbara Hale. Krátký románek s ním prožila i německá herečka Marlene Dietrich. Ta na něj vzpomínala jako na divokého a nespoutaného muže: "Byla jsem jím naprosto uchvácena. Byl přitažlivý, chytrý, vtipný a uměl se ke mně chovat jako k dámě. Navíc v posteli byl prostě úžasný. Věděla jsem, že jde o románek, ale já se bláznivě zamilovala. Náš rozchod jsem nesla hrozně špatně, i když jsem chápala, že je nevyhnutelný, Elia byl ženatý. Ale srdci neporučíte a já byla hrozně zamilovaná," vzpomínala na Kazana Marlene Dietrich.

Jeho milenky se daly počítat na desítky. A právě to mu zajistilo, že ženy ho sice milovaly, ale muži ho nesnášeli. "Byl to velmi rozporuplný člověk. Na jednu stranu velmi talentovaný, věděl, přesně, co chce a dokázal své herce dokonale vést. Díky tomu byl velmi úspěšný. Ale jako člověk byl nesnesitelný. Ješitný, arogantní a zejména k mužům velmi necitlivý. Dokázal vás urazit během první minuty. Upřímně jen málokdo, kdo nosil kalhoty, s ním vyšel," vyprávěl v rozhovoru český herec Jiří Voskovec, který se s Kazanem potkal ve čtyřicátých letech v Hollywoodu.

S Marilyn v posteli

Velkou láskou Kazana byla ale ikonická Marilyn Monroe. Stárnoucí Kazan se s ní s ní sešel poprvé v roce 1954. A málem se kvůli ní rozvedl. "Je mi to líto. Vím, že jsem Ti ublížil. Prosím odpusť mi, ale jsem zamilovaný, nevím, co si počít. Jsem Marilyn úplně pohlcený, nevím si rady, ale nedokážu bez ní žít," přiznal Kazan v dopise manželce Molly Day Tchatcher.

Na Marilyn Monroe ho přitahoval její křehkost, talent a krása. Pár se nijak neskrýval a o jejich poměru brzy věděli úplně všichni, bohužel včetně manžela Marilyn Joe DiMaggia. Ten se rozhodl řešit situaci poměrně radikálně a Kazana prostě zmlátil. "Byla to obrovská aféra, o které věděli u filmu úplně všichni. Kazan přišel na natáčení a byl samá modřina, velký monokl na oku. Prostě dostal co proto. A upřímně mu to většina hlavně mužů přála," komentoval scénu jako z filmu dramatik Artur Miller.

A právě ten nakonec učinil aféře mezi Marilyn Monroe a Kazanem konec. Elia Kazan ho totiž představil Marilyn a ti dva se do sebe zamilovali a nakonec i vzali.

Byl to práskač

Padesátá léta byla pro Kazana nepříjemná nejen kvůli počtu milenek a jejich zhrzených manželů. Nepříjemnou kapitolou v jeho životě byla i aféra v rámci protikomunistické hysterie. Kazan byl předvolaný před speciální komisi, aby objasnil svou účast coby šéfa levicové divadelní skupiny. Členové komise rovněž chtěli, aby udal své kolegy. Kazan to nejdříve odmítl, ale pod pohrůžkou, že už nikdy nic nenatočí, udal osm spolupracovníků. Kromě pověsti sukničkáře si tak až do konce života nesl cejch udavače.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA SVŮDCE HOLLYWOODSKÝCH KRÁSEK:

Nejčtenější články