Close search

Láska zraje jako víno. Jak řeší své starosti zkušení manželé?

Pixabay Zdroj: Pixabay

Říká se, že život začíná ve čtyřiceti a nejspíš přesně to samé platí i o manželství. Zamilovanost, počáteční nervozita vyprchají, ale ve vztahu, na kterém partneři pracují, je s postupem času nahradí láska, podpora a důvěra. Na začátku ale mnohé páry prožívají i krušné chvíle, kde jsou hádky na každodenním pořádku. Má potom vůbec takový vztah smysl?

Páry, které v prvních měsících nebo i letech svého vztahu zažívají intenzivní střety, by neměly podle vědců z Kalifornské univerzity v Berkley být přehnaně skeptičtí ohledně své budoucnosti. Ukazuje se, že lidé mají tendenci se se svým partnerem více hádat právě na počátku vztahu. S postupem času jsou ale schopni veškeré negativní emoce a názory převést v humor a užívat si spolu mnohem více legrace. 

Sledování skoro devíti desítek heterosexuálních párů, které trvalo více jak třináct let, ukázalo, že manželství je velice dobré pro udržení dobrého duševního zdraví. Je zvykem předpokládat, že manželé se v dlouholetých vztazích navzájem spíše tolerují, než aby spolu prožívali příjemné chvíle. Někteří ale dokáží ze svých zkušeností vytěžit maximum a postupně se naučí brát život více s humorem.

Paradoxně tak zkušenější páry, které mohou v průběhu let zažívat silný stres ze ztráty svých nejbližších, se dokážou ze společných chvil těšit nejvíce. Ve svých vztazích jsou šťastnější a bez větších problémů nebo konfliktů spolu dokážou komunikovat a případné starosti brát s humorem.

Zdá se, že láska zraje jako víno. Pokud k sobě budou tedy partneři trpěliví, tak v pozdějším věku veškeré problémy vyřeší hravě a s humorem. 

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu