Close search

Krize ve vztahu neznamená konec. Jak s partnerem potíže řešit?

Pixabay

Partnerská krize ohrožuje i ten nejšťastnější vztah. Po počáteční zamilovanosti a přichází po několika měsících návrat do reality a pár se musí vypořádat s pocity jednotvárnosti, které ke každodennímu životu neodmyslitelně patří. Problémy se dostaví záhy a konflikty už jsou na světě.

První partnerská nebo manželská krize se objevuje mezi třetím a sedmým rokem trvání vztahu. Pokud se páru nepodaří toto první problémové období překonat, může dojít k rozchodu. Druhá krize přichází po uplynutí přibližně dvaceti let od začátku vztahu. Je to období, kdy děti už vyrostly a opouštějí domov. Manželé tedy po mnoha letech zůstávají spolu zcela sami a často si k sobě opět musí najít cestu.

Problémy ve vztahu neznamenají jeho definitivní konec, jen stojí to mnoho úsilí je překonat. Podle odborníků jsou klíčem k harmonickému vztahu jasně vymezené role i hlavní autorita v rodině, jasná komunikace, nebo tvořivost. Krize se ale vyskytují v každém vztahu a poté je nutné najít cestu, která přivede k jejímu řešení.

Začít u sebe

Vzájemné a bezpředmětné obviňování nevede k ničemu dobrému. Je dobré se na chvíli zamyslet a říct si, zda daná komplikovaná situace je skutečným problémem, který potřebuje trvalé řešení. Nebo jestli se jedná o výjimečnou záležitost, která vznikla například z nečekané situace.

Pojmenování problému

V boji proti nepříteli je nejdříve nutné daného protivníka identifikovat. Pokud má původce problémů konkrétní jméno, stává se hmatatelným a je mnohem jednodušší si s ním poradit.

Komunikace

Když dojde k pojmenování problému, je důležité najít jeho řešení. K tomu neodmyslitelně patří komunikace, která ale může být otevřená a někdy až nepříjemná. Koneckonců se jedná o řešení starostí a to nikdy nebývá nic lehkého.

Strach musí pryč

Spojení partnerské krize a strachu je zcela logické, nehledě na to ale musí zmizet nenávratně pryč. Během hledání řešení k sobě musí být partneři upřímní a beze strachu vyjadřovat svoji nespokojenost nebo návrhy.

Partnerův názor

Přijmout postoj partnera bývá někdy těžké. Je důležité si ale pamatovat, že každý má svoji vlastní pravdu. Takže vyslechnout si a případně přijmout názor toho druhého může být dobrým krokem k řešení situace.

Plánování budoucnosti

Při řešení krize nelze zapomínat na to hezké, co spolu partneři prožili a jaké city k sobě navzájem sdílejí. Plánování budoucnosti a společných chvil může vztah opět oživit.

Nejčtenější články