Close search

Láska jako výměnný obchod? Pokřivené vnímání opravdové lásky má většina z nás

pixabay Zdroj: pixabay

Aby byl člověk zdravý, je potřeba, aby každá buňka v jeho těle pracovala sama za sebe. Pokud by některá z buněk nepracovala tak jak by měla, spoléhala se na ostatní a fungovala jen v případě, že její sousedka ji bude dávat dostatek energie, systém se pokazí. Láska není výměnný obchod. „Já ti dám své tělo, ty mě za to svůj čas a peníze“. Takhle by to být nemělo, přesto si to někteří myslí.

Měly bychom si uvědomit, že milovat druhou osobu lze jen tehdy, pokud se máme rády my samy. To je známá věc a je to základ pro navazování dlouhodobě fungujících vztahů. Někteří lidé ale chápou lásku jako výměnu. „Já ti dám lásku, tak ji automaticky čekám i od tebe“. Jenže láska se nedá dávat, láska se musí cítit. Možná proto se tolik párů rozchází a tolik lidí je ve vztazích nešťastných. Protože pojem láska si pletou s právy a povinnostmi nebo dohodami mezi dvěma lidmi.

Zamyslete se, jak vy vnímáte svůj vztah s partnerem. Bojíte se, že o něho přijdete, pochybujete, že on je pro vás ten pravý? Něco asi není v pořádku. V podstatě si musíme uvědomit, že termín „vzájemná láska“ vlastně není ten správný. Vždy musíte hrát samy za sebe. Mít lásku v sobě a pro sebe a potom až ji dávat ostatním lidem. Důležité je také neočekávat za ni na oplátku vůbec nic.

„Když se nebudeš chovat tak a tak, znamená to, že mě nemáš rád“. Toto je opravdu největší klam, který si lidé pletou s opravdovou láskou. Uvědomte si, že váš přítel či manžel se nenarodil proto, aby se choval podle vašich představ a plnil vaše očekávání. On je tu sám za sebe, stejně jako vy. Váš partner by se měl chovat podle toho, co jemu říká jeho srdce, stejně jako na to máte právo vy.

Přestaňte po druhých chtít, aby vám lásku dokazovali. Zase to jen vypovídá o tom, že se nemáte dostatečně rády. Až přestanete řešit, kdo by vám, jak měl dokazovat svoji lásku, hodně se vám uleví a vztahy vás přestanou vysilovat. Pravá láska, ta, která pochází ze srdce nezná podmínky typu: „Buď já nebo ona“, pravá láska zkrátka je, a i když někdy bolí a s dotyčným být nemůžete, tuto lásku v sobě přijměte a nepřeměňujte ji v nenávist a zášť. Je lepší cítit opravdovou a bezvýhradnou lásku než setrvávat ve vztahu, kde si na lásku jenom hrajeme.

Nejčtenější články