Close search

Květa Fialová by dnes slavila 90. Krásná herečka měla drsný život a smutný konec

Archiv Zdroj: Archiv

Právě dnes by Květa Fialová oslavila devadesáté narozeniny. Nádherná herečka známá svým nekonvenčním a hlavně pozitivním přístupem ke všemu, co jí potkalo, prožila poslední roky v Alzheimer centru. Ke sklonku života jí totiž vypověděla paměť a na každou návštěvu reagovala slovy: „A vy jste kdo?“

Z vrásek si vrásky nedělala

„Miluji své stáří, miluji každou svou vrásku. A nemoci si hýčkám. Když ke mně nemoc přijde, poděkuji jí a prožiji ji. Jsem za každou chorobu vděčná,“ těmito slovy glosovala Květa Fialová každou otázku na vlastní stáří.

Bohužel několik let před smrtí jí postihla nemoc duše, kterou si hýčkat už nemohla. Zakalila jí mysl natolik, že nepoznávala svou rodinu ani své přátele. Ta optimistická a krásná herečka se stáhla do ulity nevědomí. Představitelka mondénních žen, z nichž nejznámější je zřejmě ikonická Tornádo Lou z westernové parodie Limonádový Joe ke sklonku života překonala srdeční infarkt i plicní embolii, Alzheimera ale už porazit nedokázala.

Lehkost jí byla vlastní i přes těžkosti života

Nikdy neměla lehký život. Na konci války ji znásilnili ruští vojáci, což silně poznamenalo především její vztah k mužům. Přesto se dokázala s hroznou zkušeností vyrovnat a radovala se z každého dne.

„Víte, musíte s radostí snášet vše, co vám život přinese. Tam nahoře dobře vědí, proč vám sesílají různé překážky. Když je ale s lehkostí a pokorou přivítáte, jen vás posílí,“ vyprávěla v jednom svém rozhovoru pro Českou televizi.

S osudem i nemocí se prala, co jí síly stačily

Její přátelé na ni vzpomínají jako na neobyčejně silnou ženu, která se zpočátku, než ji Alzheimer zcela položil, i s touto nemocí dokázala prát. „Jezdila jsem ji do Alzheimer centra navštěvovat. Když měla lepší dny, seděly jsme v přilehlé zahradě a Květuška neustále o své nemoci vtipkovala. Říkala, že ten Němec ji živou nedostane. Hodně jsme se tomu smály, i když jsme asi obě věděly, že to není možné. A ta zákeřná potvora si nakonec stejně udělá, co bude chtít. Jak šel čas, Květuška se zhoršovala, nakonec ani žádnou návštěvu nepoznávala,“ vzpomínala na svou velkou kamarádku Naďa Konvalinková. Její slova ostatně potvrzuje i dcera Květy Fialové Zuzana Hášová, která za svou maminkou obětavě jezdila po celou dobu jejího pobytu v Alzheimer centru.

„Věděla jsem, že to nebude snadné. Ta veselá a vždy dobře naladěná maminka se mi doslova měnila před očima. Jednou věděla, kdo jsem, a při další návštěvě chtěla, abych odešla, protože mě nezná. Bylo to smutné pozorovat, jak hrozně je zmatená. Ona, která si nikdy na nic nestěžovala, byla najednou jen stín toho, kým byla. Vůbec nevěděla, kde je, natož aby poznávala svou rodinu a přátele,“ popisuje poslední etapu života slavné herečky její dcera.

I v Alzheimer centru vzpomínali na Květu Fialovou v dobrém. Byla to prý noblesní dáma, která ve světlých chvilkách dokázala bavit personál i své spolupacienty. Bohužel postupující nemoc herečku doslova zlomila. Nikoho nechtěla vidět, občas reagovala podrážděně, nevěděla, proč v sanatoriu je. Poslední dva týdny svého života pak strávila v pražské Thomayerově nemocnici, protože jí přestával fungovat mozek. Navždy pak odešla 26. září 2017 těsně poté, co se s ní rozloučila její rodina.

Nejčtenější články