Close search

Vesnice nabídla odměnu za rozluštění tajemného nápisu na kameni. Přes 230 let stará záhada konečně padla

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Skála v bretaňské vesnici Plougastel-Daoulas na severozápadě Francie roky lákala odborníky. Ne však geology, ale spíš historiky a lingvisty, protože je na ní napsán nerozluštitelný tajemný nápis. Nyní se ho konečně podařilo dešifrovat.

Po světě lze najít spoustu tajemných kamenných útvarů, které nám dnes nedávají úplně smysl, i když v době vzniku mohly být pro mnoho lidí alfou a omegou jejich životů. Jedním takovým artefaktem je nápis na skále nedaleko bretaňské vesnice Plougastel-Daoulas.

ROC AR B … DRE AR GRIO SE EVELOH AR VIRIONES BAOAVEL … R I OBBIIE: BRISBVILAR … FROIK … AL,“ píše se na skále, která je suchou nohou dostupná jen za odlivu. Pokud jste hned pochopili, co to znamená, můžete si pogratulovat.

Souboj překladatelů

Záhada trvá už 4 až 5 let, od doby, kdy byl kámen objeven. Byť písmena jsou používaná i dnes, nelze uspokojivě přečíst jednotlivá slova. Na skále jsou vyryty dva letopočty – 1786 a 1787, které zhruba odpovídají konstrukci pevnosti Corbeau, postavené na ochranu nedalekého města Brest. Ale víc informací k ruce není.

Místní nazvali honbu za překladem Champollionova záhada – podle francouzského archeologa Jean-François Champolliona, který s pomocí Rosettské desky jako první rozluštil egyptské hieroglyfy a stal se zakladatelem egyptologie.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Le Monde (@lemondefr),

Lidé říkají, že to je baskičtina, jiní zase tvrdí, že je o starou bretonštinu,“ zmiňuje pro agenturu AFP Dominique Cap, starosta Plougastel-Daoulas. Loni v květnu proto obec vyhlásila odměnu 2000 euro (přibližně 54 000 korun) tomu, kdo alespoň přibližně přeloží tajemný text.

Záhada špatného plavce

Výsledek byl nyní konečně oznámen. Porota se rozhodla vybrat z 61 návrhů, které dorazily i Thajska nebo USA, dva finální, jež patrně nejlépe sedí k domnělému významu nápisu a jejich smysl byl podobný. Ani jeden z výherců, kteří si 2000 euro rozdělili, nepřišel s úplně přesným překladem, ale patrně jde o nápis oznamující, že se jeho autorovi utopil někdo blízký.

Kdo, jak a kdy, to zatím není jasné. Záhada nápisu nekončí. Místní úřady, které i tohle částečné rozluštění považují za krok vpřed, možná časem vyhlásí další soutěž také na objasnění těchto informací.

Zatím si můžete lámat hlavu i nad dalšími světovými kamennými záhadami. Víc najdete v GALERII:

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu