Close search

Který pes žije nejdéle: Podle studie provází jedno plemeno své majitele téměř 13 let

Unsplash Zdroj: Unsplash

Britský list The Sun píše o studii, který se věnovala věku dožití psů z 18 plemen. Podle výsledků žije nejdéle malý a mimořádně aktivní Jack Russell teriér.

Psa si můžete vybrat podle mnoha faktorů, vedle toho, kde s ním budete žít, hraje roli třeba vzhled. Uvažovali jste někdy nad tím, že si zvolíte domácího mazlíčka podle jeho délky dožití?

Jak dlouho žije pes?

Vědci v nové studii porovnávali věk úmrtí 30 563 psů z 18 plemen, kteří žili ve Velké Británii v letech 2016 až 2020. Pravým Metuzalémem mezi nimi byl Jack Russell teriér s průměrným věkem dožití 12,7 rokuNa druhém místě se umístil Jorkšírský teriér, který žije v průměru 12,5 roku, následuje border kolie (12,1 roku) a špringršpaněl (11,9 roku).

Na opačné straně spektra se pohybuje francouzský buldoček, kterému je obvykle souzeno jen 4,5 roku. Podobně jsou na tom i další trendová plemena s plochým obličejem, která jsou spojena s několika život omezujícími poruchami - dýchacími problémy, onemocněním páteře a obtížným porodem.

Podle Justine Shotton, prezidentky Britské veterinární asociace, jsou tato zjištění znepokojivá. „Slouží jako připomínka pro potenciální majitele psů, aby si vybrali plemeno na základě zdraví, ne vzhledu," vysvětluje Shotton pro list The Sun. Dalším klíčovým zjištěním studie je rozdíl průměrné délky života psů a fenek. Psí dámy žijí o čtyři měsíce déle.

Zdroj informací:
Indianexpress.com: Explained: What a new study says about life expectancy of dogs

Nejčtenější články