Close search

Britská královská rodina není nejbohatší v Evropě. Který panovnický rod je ještě movitější?

Instagram Zdroj: Instagram

I když britská královna Alžběta II. patří mezi nejznámější evropské monarchy, rozhodně není tou nejbohatší. V Evropě je dokonce několik královských rodin, jejichž majetek by jim mohli závidět i světoví miliardáři. Které královské rodiny patří mezi ty nejzámožnější?

Evropa se může pochlubit mnoha královskými rody, které svým zemím často dělají čest. Jejich majetek, mezi který často patří historické zámky i usedlosti, které přecházely z generace na generaci, se mnohdy dokáže vyšplhat mezi stovky milionů. Tady je výběr pěti monarchů, kteří se řadí mezi nejbohatší v Evropě.

Královna Beatrix, Nizozemsko

Královna sice opustila trůn v roce 2013, to jí ale nebrání v tom být jedním z nejbohatších monarchů. Jmění této královské rodiny se odhaduje na 200 milionů dolarů (4,5 miliardy korun). Nynější král, Willem-Alexander, má sice roční rozpočet "pouze" 47 milionů dolarů (1 miliarda korun), který zahrnuje například útraty za cestování. Kromě toho má ale i vlastní investice v nemovitostech nebo společnosti Shell Oil.

Královna Alžběta II, Velká Británie

Majetek britské královny Alžběty II. se odhaduje na 530 až 600 milionů dolarů (13,5 miliardy korun). Většina tohoto bohatství pochází ze sbírek umění, investic i nemovitostí. Královna si také údajně každoročně přijde na částku okolo 20 milionů dolarů (450 milionů korun), které jí přináší pronájem nemovitostí.

Princ Albert II., Monako

Monako se může kromě přírodních krás Francouzské riviéry pyšnit i bohatým obyvatelstvem, které ze 32 procent tvoří milionáři. Sám monacký princ Albert II., který je přímým potomkem zesnulé hollywoodské hvězdy Grace Kelly a jejího manžela prince Rainera III., má majetek okolo 1 miliardy dolarů (22,5 miliardy korun).

Kníže Hans Adam II., Lichtenštejnsko

Kníže Hans Adam II. Lichtenštejnský se sice ve srovnání s ostatními monarchy musí vejít do celkem malého rozpočtu, kdy ročně může utratit pouze 270 tisíc dolarů (6 milionů korun). Přesto je jeho majetek odhadován na 3,5 miliardy dolarů (79 miliard korun), kdy většina jmění pochází ze soukromé banky, firmy LGT Group a různých investic, které se týkají nemovitostí i vinic.

Velkovévoda Jindřich I., Lucembursko

Velkovévoda Jindřich I. Lucemburský každoročně dostává částku okolo 324 tisíc dolarů (7,7 milionů korun), která musí pokrýt jeho výdaje monarchy. Dalších 12 milionů dolarů (270 milionů korun) každoročně slouží k renovacím a nutným výdajům spojeným s nemovitostmi hraběte. Podle odhadů odborníků je to však jen špička ledovce a lucemburští monarchové se mohou pochlubit jměním okolo 4 miliard dolarů (90 miliard korun).

NA NEJBOHATŠÍ MONARCHY EVROPY SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Nejčtenější články