Close search

Prožíváte partnerskou krizi? Pomůže vám série záchranných kroků

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Každý pár prožívá ve vztahu krizové momenty. Je to přirozený vývoj, který však při nevhodném řešení problému může dopadnout i rozchodem. Víte, jak zažehnat podobné nebezpečí?

První vážnější partnerská nebo manželská krize se objevuje mezi třetím a sedmým rokem vztahu. Pokud se páru nepodaří toto úvodní problémové období překonat, může dojít k rozchodu. Druhá krize přichází po uplynutí přibližně dvaceti let od začátku vztahu. Je to období, kdy děti už vyrostly a opouštějí domov. Manželé po mnoha letech zůstávají zcela sami, jen oni dva, a často si k sobě opět musejí najít cestu.

Problémy ve vztahu neznamenají jeho definitivní konec, jen to stojí mnoho úsilí je překonat. Podle odborníků jsou klíčem k harmonickému vztahu jasně vymezené role i hlavní autorita v rodině, jasná komunikace a tvořivost. Krize se však vyskytují v každém vztahu a poté je nutné najít cestu, která přivede k jejímu řešení.

Začít u sebe

Vzájemné a bezpředmětné obviňování nevede k ničemu dobrému. Je dobré se na chvíli zamyslet a říct si, zda daná komplikovaná situace je skutečným problémem, který potřebuje trvalé řešení. Nebo zda se jedná jen o výjimečnou záležitost, která vznikla například z nečekané situace.

Pojmenování problému

V boji proti nepříteli je nejdříve nutné daného protivníka identifikovat. Pokud má původce problému konkrétní jméno, stává se hmatatelným a je mnohem jednodušší si s ním poradit.

Komunikace

Když dojde k pojmenování problému, je důležité najít jeho řešení. K tomu neodmyslitelně patří komunikace, která ale může být otevřená a někdy až nepříjemná. Koneckonců se jedná o řešení starostí, a to nikdy nebývá nic lehkého.

Strach musí pryč

Spojení partnerské krize a strachu je zcela logické, nehledě na to ale musí zmizet nenávratně pryč. Během hledání řešení musejí být partneři k sobě upřímní a beze strachu vyjadřovat svoji nespokojenost nebo návrhy.

Partnerův názor

Přijmout postoj partnera bývá někdy těžké. Je důležité si ale pamatovat, že každý má svoji pravdu. Takže vyslechnout si a případně přijmout názor toho druhého může být dobrým krokem k řešení situace.

Plánování budoucnosti

Při řešení krize nelze zapomínat na to hezké, co spolu partneři prožili a jaké city k sobě navzájem sdílejí. Plánování budoucnosti a společných chvil může vztah opět oživit.

O TOM, ŽE TO OBČAS SKŘÍPE I MEZI ZNÁMÝMI OSOBNOSTMI, ČTĚTE ZDE:

Nejčtenější články