Close search

Krize čtvrtečního věku aneb Když jsou lidé mladí, krásní, zdraví, a přece nešťastní

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Ne všechny dny jsou zalité sluncem. V mnoha etapách života pociťujeme různé krize. Některé z nich přináší i moderní doba. Zatímco krize středního věku je již zavedeným pojmem, krize čtvrtečního věku, která se odehrává podstatně dřív, je pro mnohé překvapením. A přece ji zažívá stále více mladých lidí.

Mileniálové jednoduše nejsou tak šťastní, jak by se mohlo zdát z fotek na Instagramu. Právě sociální sítě s věčnými obrázky dokonalého života na tom mají svůj podíl. Konfrontování vlastního života s životy jiných vede ke zklamání. Všichni víme, že život jako z katalogu neexistuje, a přece si jeho obraz vytváříme na základě vyšperkovaných obrázků prezentovaných na sociálních sítích.

Dokonalý život neexistuje...

Dvacátníci a třicátníci by měli prožívat nejšťastnější období svého života. Až později přichází onen kritický věk, kdy si lidé začnou uvědomovat vlastní smrtelnost a měřit život z hlediska času, který zbývá. Proto bilancují a hodnotí, co dosud zažili. Mohou pak pociťovat zklamání a nespokojenost. V moderní době tyto pocity bohužel přicházejí ještě dřív, již v první čtvrtině života.

Psychika dostává zabrat kvůli permanentnímu srovnávání s životem ostatních na sociálních sítích. Člověk si uvědomuje své omezené možnosti, zažívá pochybnosti o svém osobním i pracovním životě. Bývá nespokojený se vším, včetně vztahu, případně manželství, dětí, rodiny i kariéry. To se odráží až do podoby úzkostných stavů či depresí.

Rozčarování ze života

Říká se jí také nová krize středního věku a stejně jako ta původní se dá vyjádřit jako rozčarování z vlastního života. Lidé mají pocit, že žijí jinak, než by chtěli, a neumí si s tímto pocitem poradit.

Server Body Logic MD se dotázal na pocity více než tisícovky lidí ve věku od 23 do 39, aby přinesl zjištění, že 2 ze 3 mladých lidí krizi opravdu zažívají. Skoro 70 % je nespokojeno s tím, kolik vydělává. Téměř polovina respondentů nebyla spokojena se svým současným vztahem. Dle studie lidé pociťují nepříjemný tlak na úspěch, zažívají zklamání z nedosažení osobních cílů, také toho, že nemají vlastní bydlení nebo že málo cestují.

CHCETE VĚDĚT VÍC? PODÍVEJTE SE DO FOTOGALERIE

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu