Close search

Královský rozchod: Konec vztahu lady Diany a prince Charlese oznámil britský premiér

Wikimedia Commons/Patrick McKleinschuss, CC BY-SA 3.0 Zdroj: Wikimedia Commons/Patrick McKleinschuss, CC BY-SA 3.0

Byť se o neshodách mezi princeznou Dianou a jejím manželem princem Charlesem mluvilo již dlouhou dobu, oficiálně byl konec vztahu ohlášen 9. prosince 1992.

Formální oddělení Charlese, prince z Walesu a následníka britského trůnu, a jeho manželky, princezny Diany, oznámil světu tehdejší britský premiér John Major. Řekl, že královský pár se rozešel „přátelsky“.

Rozchod lady Diany a prince Charlese

Když si princ Charles, následník britského trůnu, bral lady Dianu Spencerovou, mladou učitelkou angličtiny, na obřad v katedrále svatého Pavla se 29. července 1981 koukala téměř miliarda televizních diváků v 74 zemích. O rok později přišel na svět princ William a dva roky poté princ Harry.

Ke konci dekády to ale v královském páru začalo skřípat. Zpráva o formálním oddělení přišla po několika letech spekulací, které se odehrávaly nejen na stránkách bulvárního tisku. Psalo se o tom, že manželství Diany a Charlese se rozpadá a důkazem mělo být třeba to, že již delší dobu trávili dovolené odděleně. A také oficiální návštěvy přijímali zvlášť, každý v jiné místnosti. Rozpad vztahu byla pro oba bolestivá zkušenost, zvláště když to celé probíhalo pod drobnohledem světových médií.

V srpnu 1996, dva měsíce poté, co královna Alžběta II. vyzvala pár k rozvodu, princ a princezna dosáhli konečné dohody. Výměnou za velkorysé vyrovnání a právo ponechat si své byty v Kensingtonském paláci a titul Princezna z Walesu, souhlasila Diana s tím, že se vzdá titulu Její královská výsost a všech budoucích nároků na britský trůn. Byť se jí pak otevřela cesta k životu s milovaným Dodim Al-Fayedem, svobodu si neužívala dlouho. Diana zemřela 31. srpna 1997 při autonehodě v Paříži. Princ Charles se 9. dubna 2005 oženil s vévodkyní z Cornwallu Camillou Parker Bowlesovou a jsou spolu dodnes. Vévodkyně sňatkem získala i titul princezna z Walesu, ale s ohledem na Dianu jej nepoužívá.

Zdroje informací:
History.com: Separation of Charles and Diana announced
Wikipedia.org: Camilla, vévodkyně z Cornwallu

Nejčtenější články