Close search

Britská královna sice financuje prince Harryho a Meghan Markle, ale zase tak bohatá není: Jak velký majetek má Alžběta II.?

Flickr Zdroj: Flickr

I když královna Alžběta II. a její rodina stále finančně podporují prince Harryho a jeho manželku Meghan Markle, panovnice nepatří mezi nejbohatší evropské monarchy. Hodnota jejího majetku se odhaduje na 443 milionů dolarů (10 miliard korun). Z čeho ale královská rodina čerpá finance, když její členové nemohou pracovat? 

Princ Harry a jeho žena Meghan nedávno oznámili, že se chtějí vzdát svých královských povinností a stát se finančně nezávislými na britské královské rodině. I když se tato zpráva dočkala velké kritiky ze strany veřejnosti, představitelé monarchie nakonec oznámili, že mladé manžele budou v jejich rozhodnutí podporovat.

Bohatá královna

Harry a Meghan tak budou mít volnou ruku ve výběru zaměstnání a podle některých odhadů si mohou vydělávat například zveřejněním biografií, které by se mohly tešit zájmu veřejnosti. Podle odborníků se ale pořád bude o bezpečnost manželů a jejich syna Archieho starat britská královská rodina a nejspíš se postará i o finanční stránku této záležitosti. Královna a princ Charles tak sice už nebudou muset financovat život Meghan a Harryho přesto budou i nadále finančně podporovat další velké množství příslušníků královské rodiny. Odkud ale pocházejí finance britských monarchů?

Celková hodnota majetku královny Alžběty II.  se odhaduje na 443 milionů dolarů (10 miliard korun). Britská panovnice tak není ani nejbohatším evropským monarchou, přesto to jí a její rodině postačí k luxusnímu životu. Alžběta II. má několik zdrojů svých příjmů, jedním z nich je tzv. suverénní grant, kterým daňoví poplatníci financují britskou královskou rodinu. V roce 2019 celková výše tohoto příspěvku činila 82,2 milionů dolarů. Základní dohoda ohledně grantu spočívá v tom, že královna dostává dotaci výměnou za to, že se vzdala ve prospěch britské vlády veškerých zisků z majetku, který oficiálně patří monarchům. Do tohoto portfolia spadají například historické nemovitosti.

Osobní majetek

Dalším zdrojem příjmů je pro královnu hrabství v Lancasteru, které zahrnuje zemědělskou půdu a nemovitosti, které královské rodině patří a živí ji už stovky let. V roce 2019 přinesly výdělky pocházející z tohoto hrabství královně finanční částku odpovídající 27 milionům (608 milionů korun). Královna tuto částku používá na pokrytí potřeb dalších příslušníků královské rodiny.

Královna také vlastní nemovitosti Balmoral a Sandringham Estates, rozsáhlou uměleckou sbírku a další cenné artefakty, které se dědily v britské královské rodině. Celková hodnota tohoto soukromého majetku panovnice není známa a je těžké ji odhadnout, ale mluvčí Buckinghamského paláce jednou v rozhovoru uvedli, že monarchové patří mezi dolarové milionáře, nikoliv však miliardáře.

Financování od prince

Korunní princ a nejstarší syn královny, princ Charles, má své vlastní zdroje příjmů, ze kterých financuje potřeby svých dvou synů, Williama a Harryho, a jejich rodin. Cornwallské hrabství, které patří princi z Walesu, zahrnuje další hodnotné nemovitosti i půdu, které monarcha pronajímá. Hrabství mu vyneslo 28,1 milionů dolarů (632 milionů korun) a z těchto zisků v roce 2019 vyplatil princ Charles svým dědicům  dohromady 6,5 milionu dolarů (146 milionů korun).

Královna a princ z Walesu tak ovládají většinu královských rodinných peněz a vyplácejí finanční podporu ostatním členům britské královské rodiny.

PODÍVEJTE SE, JAK ŽIJE BRITSKÁ KRÁLOVSKÁ RODINA:

Nejčtenější články