Close search

Královna Alžběta II. v roli matky? Obětovala se pro zemi, děti šly bokem

Wikimedia Commons/Library and Archives Canada, CC BY Zdroj: Wikimedia Commons/Library and Archives Canada, CC BY

Když musela po smrti svého otce Jiří VI. nastoupit na trůn, princezna Alžběta se na budoucí povinnosti už nějakou dobu připravovala. A doma měla dvě malé děti, které potřebovaly matku.

Na začátku padesátých let se zdraví Jiřího VI. začalo rapidně zhoršovat, a následnice trůnu, princezna Alžběta, se pomalu začala připravovat na převzetí královských povinností. Zastupovala otce třeba na několika oficiálních akciích.

Král umírá 6. února 1952 ve věku 56 let na infarkt a Alžběta, kterou tato zpráva zastihla v Keni, se stává novou královnou.

Kde je máma?

Alžběta II. se korunovace dočkala 2. června 1953 ve Westminsterském opatství. S manželem, princem Philipem, mají dvě děti - čtyřletého Charlese a dvouletou Annu. Samotné královně bylo sedmadvacet let.

Převzetí tak náročné role, jakou britský trůn bezpochyby je, si vyžaduje obětovat se národu a odsunout rodinu na vedlejší kolej, protože královna tráví řadů měsíců v roce cestováním po různých, často vzdálených zemích, přijímá stovky lidí, zatímco svou rodinu pořádně nevidí.

Měla, samozřejmě, k ruce chůvy, které se staraly o Charlese a Annu, ale rozhodnutí vyměnit trůn za sledování jejich prvních krůčků, slov a vůbec vývoje malého člověka v staršího a samostatného jedince, muselo být náročné.

Velká oběť

Paradoxně, zatímco její kontroverzní strýc Eduard VIII. po necelém roce abdikoval z trůnu, aby se mohl oženit s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou, Alžběta II. rodinu obětovala.

To je ale ve vyšších kruzích běžná věc. Zatímco vysoce postavení rodiče se věnují obchodu, nebo jiným povinnostem, o děti se starají chůvy a brzo míří do soukromých škol.

Jak vysvětluje historik Robert Lacy v rozhovoru pro magazín Town & Country, královna byla v tomto stylu sama také vychována. „Rodiče ji nechali doma a svěřili celé její vzdělávání guvernantce a domácím učitelům.

Druhá rodina

Trvalo několik let, než se Alžběta II. víc sžila se svými povinnostmi a byla natolik sebejistá v oficiální roli, že dokázala trůn skloubit s rodinou. Když se jí pak na začátku šedesátých let narodili další dva synové, Andrew a Edward, s nimi už trávila podstatně víc času než s Charlesem a Annou. Byť s Annou, jedinou dívkou mezi kluky, měla přeci jenom jiné, silnější pouto a sdílejí třeba lásku ke koním.

To ale neznamenalo, že by starší děti vyrůstaly bez matky. Prý mezi její nejoblíbenější momenty patřilo, když mohla chůvy poslat domů, vykoupat malého Charlese s Annou a něco jim číst v postýlce.

Historik Lacy připomíná, že si v šedesátých letech Alžběta II. vzala volno na 18 měsíců, aby mohla trávit víc času s druhou rodinou, malým Andrewem a Edwardem. A prý tento odlišný přístup ve výchově může za to, že obě starší děti, které měly v péči vychovatelky, jsou svědomitější a víc se drží pravidel.

Na zásadní momenty ze života Alžběty II. se můžete podívat do GALERIE:

Zdroje: townandcountrymag.com, honey.nine.com.au

Nejčtenější články