Close search

Krach Bohemia Energy je první vlaštovka nezvykle vysokých cen energií

Pixabay Zdroj: Pixabay

Bankrot energetické firmy zasáhl celou ČR. Téměř milion klientů se najednou ocitl v nejistotě. Zákazníci by měli dostat zpět zaplacené zálohy a nepřijdou ani o pravidelné dodávky. Ceny za další odběry se ale znatelně navýší, hrozí navíc další krachy.

Bohemia Energy, dodavatel elektřiny a plynu pro 900 000 domácností, oznámil bankrot. Firma dojela na vysoké ceny energií na trhu. Svým zákazníkům nabízela fixaci na několik let dopředu, avšak sama nenakoupila energie v předstihu a nynější enormní zdražení ji doslova rozdrtilo. Osiřelí klienti nepřijdou o plynulé dodávky, musí se ale rozloučit s výhodnými tarify. Měli by si také dát pozor na energošmejdy. Napjatá situace na trhu totiž přeje podvodům.

Skupina Bohemia Energy přestala dodávat elektřinu i plyn a její odběratelé byli vyzváni, aby neplatily dosavadní zálohy. O své peníze se ale zřejmě bát nemusí. Společnost uvedla, že dostojí veškerým svým závazkům a vrátí všechny přeplatky. Klientů se nyní ujímají tzv. dodavatelé poslední instance (hlavní distributoři na daném území) mezi něž patří ČEZ, E.ON, PRE, Pražská plynárenská a Innogy.

Uvedení klienti si mohou ve lhůtě šesti měsíců vybrat nového poskytovatele a uzavřít s ním smlouvu. Budou ale muset počítat s citelným navýšením faktur. Nynější ceny budou totiž reflektovat aktuální dění na trhu, kdy se u některých spotřebitelů čeká zdražení v řádu desítek procent. Ukončení činnosti Bohemia Energy a nutnost přechodu zákazníků budou navíc pro stávající společnosti ještě větší motivací pro navýšení plateb.

Nedávný bankrot však nemusí být ojedinělý, hrozí další krachy. I jiní obchodníci s energiemi nabízí mnohaleté fixace bez zajištění cen v předstihu a taktéž se nyní dostávají do pasti. Z té je možné uniknout dvěma způsoby – buď nechat firmu padnout nebo zkoušet podvodné praktiky na úkor odběratelů. Např. pokoutným nabízením spotových produktů, jejichž faktury jsou přímo navázány na vývoj na trhu. Vzhledem k tomu, že jedna megawatthodina silové elektřiny se během roku zdražila trojnásobně a cena plynu pětinásobně, mohou podvedení zákazníci zažívat pravidelné šoky.

Právě na „energetické šmejdy“ by si měli dávat klienti velký pozor. Ti budou mít v nynější situaci pré a pokud opravdu přijdou další krachy, jejich příležitosti se ještě znásobí. Zvlášť obezřetní musí být lidé v případě nabídek při podomním prodej nebo přes telefon. Nabízené produkty se taktéž prodávají pod různými názvy, ale zákazník by měl vždy zkontrolovat, zda je u nich pevná cena za megawatthodinu silové elektřiny, jinak se pravděpodobně jedná o výše uvedené spoty.

V každém případě nás čeká neveselé období energetické drahoty a nestability. Evropa zavírá uhelné elektrárny, které nemají rozumnou náhradu. Již minulý rok se kontinent ocitl na hraně blackoutu a tento hazard bude pokračovat. Záchrana v nouzi je v krátkodobém horizontu pouze plyn, čímž budeme ale závislí na dodávkách z Ruska. Jediná cesta je změna přístupu k jádru, to je ale běh na dlouhou trať.

Autorem je analytik webu Tradeinfo.cz

Nejčtenější články