Close search

Kouření poškozuje nejen plíce a srdce: Podle nové studie se kvůli němu nenávratně zmenšuje mozek

Freepik Zdroj: Freepik

Výzkumníci z Washingtonské univerzity přišli s alarmujícím zjištěním - kouření zmenšuje mozek a urychluje jeho stárnutí. Tento proces je nevratný a nepomůže ani to, když s kouřením seknete.

Vědci si dlouho lámali hlavy nad tím, proč jsou kuřáci vystaveni vysokému riziku poklesu kognitivních funkcí a Alzheimerovy choroby. Nyní našli viníka - kouření.

Kouření a mozek

"Až donedávna vědci přehlíželi účinky kouření na mozek, částečně proto, že jsme se zaměřovali na všechny jeho hrozné účinky na plíce a srdce. Ale jak jsme se začali blíže zabývat mozkem, ukázalo se, že kouření je opravdu špatné i pro něj," řekla pro Daily Science hlavní autorka studie Laura J. Bierut.

Lidský mozek s přibývajícím věkem přirozeně ztrácí objem a kouření tenhle proces urychluje, tudíž způsobuje předčasné stárnutí mozku. Vědci z Washingtonské univerzity tvrdí, že když přestanete kouřit, rychlejší ztrátě mozkové tkáně to sice zabrání, ale mozek se do původní velikosti už neobnoví.

Analýzou údajů o lidech, kteří přestali kouřit už před lety, vědci zjistili, že jejich mozky zůstaly trvale menší než mozky lidí, kteří nikdy nekouřili. Způsobené škody nelze zvrátit, ale kuřáci se mohou vyhnout způsobení dalších škod. Pokud chtějí zastavit rychlejší stárnutí svého mozku a bojovat proti zvýšenému riziku demence, měli by přestat kouřit. Ideálně hned...

Zdroje informací:
Scitechdaily.com: Alarming Study: Smoking Causes Brain Shrinkage – “It Sounds Bad, and It Is Bad”
Sciencedirect.com: Investigating the Relationship Between Smoking Behavior and Global Brain Volume

Nejčtenější články