Close search

Kouření (ne)dovoleno: Kde si dnes lze beztrestně zakouřit

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Posledního května roku 2017 začal v České republice platit zákaz kouření, který se týká především sdílených uzavřených prostor. Naše země tak následovala své evropské kolegy jako Velkou Británii nebo Francii, kde je tento zákon praktikován už nějaký ten pátek.

Historie tabáku

Evropané poznali tabák po návratu Kryštofa Kolumba z Ameriky na konci 15. století. Prvním kuřákem v Evropě byl jistý Rodrigo de Jerez, jeden z námořníků Kolumbovy posádky, který si tabák poprvé zakouřil na veřejnosti ve Španělsku. Španělskou inkvizici to však pobouřilo natolik, že ho poslala na tři roky do vězení. Netrvalo dlouho a kouření se postupně rozšířilo díky námořníkům a diplomatům a stalo se běžnou součástí společnosti od konce 16. století. 

Kde se dříve smělo kouřit

Pokud si vzpomenete na socialistické filmy, pak nám jistě dáte za pravdu, že se v každém druhém kouří. A hodně. A všude. Studenti kouřili v posluchárnách, učitelé ve svých kabinetech, straníci na schůzích, lékaři na chodbách nemocnic. Všudypřítomný cigaretový dým se stal ukazatelem růstu životní úrovně, a kdo nekouřil, byl považován téměř za podivína. 

Tady už si nezapálíte

Dlouho jste si mohli cigaretu dát v restauraci mimo dobu obědů, ale i tomu je konec. Restaurace, kavárny a podobná zařízení mají zákaz kouření cigaret, ten se nevztahuje na alternativy jako jsou e-cigarety nebo zařízení typu glo. Zákaz se vztahuje na kryté i nekryté zastávky hromadné dopravy. Ale nepochopitelně i na plesy, koncerty nebo diskotéky, kam cigareta prostě patří.  Na cigaretu zapomeňte i v ZOO - kromě prostor určených pro kouření. Samozřejmě se zákaz platí i na úřadech, stadionech, výstavách, v kinech, divadlech i na letištích.

Moderní alternativa cigaret

Ideální je vyzkoušet zahřívané tabákové výrobky jako je např. glo, od kterých si výrobci cigaret v posledních letech hodně slibují. Nejen, že nezapáchají a měly by být zdravější a stylovější, ale navíc se na rozdíl od klasických cigaret mohou kouřit v restauracích, barech, kavárnách, na zastávkách a jiných místech. Jsou tedy ideální variantou, pokud se nechcete omezovat a prostát půl párty na chodníku, abyste si mohli zapálit.

Nejčtenější články