Close search

Koupí vlčího máku oceníte válečné veterány

Zdroj:

Tesco se letos poprvé od 7. do 14. listopadu zapojilo do celostátní veřejné sbírky za účelem nahrávání příběhů válečných veteránů pro archiv Paměti národa. Díky získaným finančním příspěvkům budou moci dokumentaristé z Paměti národa natáčet a uchovávat další vzpomínky válečných veteránů a lidí, kteří bojovali za svobodu a demokracii, za svobodné Československo. Zákazníci najdou sbírkové kasičky označené symbolem vlčího máku ve všech Tesco hypermarketech na informacích u vstupu do prodejny. Do sbírky se zapojují také zaměstnanci společnosti Tesco, kteří mohou přispívat do kasiček umístěných v centrálních kancelářích.

Jak přispět do sbírky? Stačí si během sbírkových dní od 1. do 14. listopadu 2019 (v Tescu od 7. do 14. listopadu) pořídit květ vlčího máku za dobrovolný příspěvek. „Máky jako symbol veteránů jsou u nás rok od roku známější. A jsme za to ohromně rádi, protože se tím řadíme mezi civilizované země, které si svých válečných veteránů a bojovníků za svobodu váží a dávají to aspoň tímto gestem najevo,“ shrnuje Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa.

Jsem hrdý na to, že se Tesco může připojit k této mezinárodní iniciativě. Pevně věřím, že se naši kolegové i zákazníci zapojí do sbírky a společně podpoříme záchranu dalších příběhů bojovníků za svobodu pro budoucí generace,“ říká Patrik Dojčinovič, výkonný ředitel Tesco Stores ČR.

Veřejnou sbírku již popáté pořádá organizace Post Bellum ku příležitosti Dne válečných veteránů. Tento svátek se slaví 11. 11. po celém světě. Cílem sbírky je si (alespoň) jednou za rok připomenout ty, kteří bojovali na bojištích druhé světové války, aktivně se postavili komunismu v tzv. třetím odboji nebo v době nedávné sloužili např. na misích v bývalé Jugoslávii. „Natáčením vzpomínek válečných veteránů jsme kdysi začali, natáčíme je od roku 2001. Stihli jsme zachytit i ty slavné legendy jako třeba armádního generála a pozdějšího vězně komunismu Tomáše Sedláčka, generála Františka Peřinu nebo Františka Fajtla. Ale vyzpovídali jsme i mnoho dalších, veřejnosti většinou neznámých veteránů ze západní a východní fronty 2. světové války, Středního východu a RAF,“ doplňuje Kroupa.

Seznam všech zapojených hypermarketů Tesco najdete v mapě sbírkových míst na webové stránce www.denveteranu.cz. Pokud byste zrovna neměli cestu kolem Tesca, přispět můžete jednoduše i on-line přes web www.denveteranu.cz, nebo na dalších sbírkových místech po celé ČR. V průběhu listopadu také v ulicích potkáte dobrovolníky s kasičkami.

Nejčtenější články