Close search

Kosmetický trend slugging: Vazelína udrží pokožku hydratovanou a pružnější, říká dermatoložka

Freepik Zdroj: Freepik

Ne každý trend, který zaplaví Tik Tok, je ve skutečnosti zdravý. Nicméně letos se na této sociální síti objevil jeden, který je možná prospěšný. Jmenuje se slugging a jde o ošetřování pleti pomocí vazelíny.

Podle dermatoložky Amy Kassouf nejde o žádnou novinku. Na webu Cleveland Clinic vysvětluje, že už dávno je známé, že vazelína tvoří ochrannou vrstvu na povrchu pokožky. Díky tomu pomáhá udržet hydrataci a zabraňuje jejímu vysychání.

Co je to slugging?

Zadržená hydratace může naplnit vrchní vrstvu pokožky jako houbu a učinit ji poddajnější a pružnější,“ vysvětluje Kassouf. Navíc může zabránit vniknutí různých molekul do kůže, kde by mohly způsobit podráždění nebo imunitní reakci.

Slugging by měl být prováděn pouze na čisté pokožce, takže svou večerní rutinu začněte čištěním a peelingem," radí dermatoložka. Vyhněte se produktům péče o pleť s přísadami, které mohou dráždit pokožku, jakmile se zachytí pod bariérou vazelíny. Vazelína je hustá a mazlavá, takže jí stačí troška. A není nutné nanášet ji na celý obličej. Stačí na nejtenčí a nejsušší části, jako jsou oční víčka a rty.

Jde o péči na noc a je dobré nechat vazelíně asi půl hodiny, než si půjdete lehnout. Možná bude lepší položit si ručník na polštář, abyste jej ráno měli čistý. A pak se dobře vyspěte. To prospívá nejen pokožce, ale také celkovému zdraví.

Jak na slugging

Ráno je samozřejmostí umytí obličeje. To vám pomůže zbavit se všeho, co se přes noc nalepilo na mazlavou vazelínu. „Čištění je důležité, protože kůže je živý orgán, který má odumřelé buňky, oleje a bakterie, které se musí odstranit," vysvětluje Kassouf.

Podle dermatoložky je důležité používat čistou vazelínu, nebo alespoň takovou, která má minimum přísad. Slugging ovšem není vhodný pro každého. „Kůže, která je mastná, má již přiměřenou nebo dokonce příliš robustní lipidovou vrstvu a nepotřebuje další přídavek lipidů na povrch,“ dodává. 

Pokud máte pleť se sklonem k tvoření akné, tak to vazelína může ještě zhoršit. A stejně tak se této technice vyhněte, když máte nějakou infekci, nebo poranění kůže.

Zdroje informací:
Healthline.com: All Your Qs about Slugging Your Skin, Answered
Health.clevelandclinic.org: What Is Slugging and Should You Try It?

Nejčtenější články