Close search

Kontroverzní Banksy: prodává umění za statisíce dolarů, teď spustil e-shop, ale na objednané zboží raději nečekejte

Instagram Zdroj: Instagram

Banksy: jméno, které zná kde kdo, ovšem jeho skutečná identita je stále světu neznámá. Šokuje, tvoří a baví společnost několik dekád v kuse. Když si člověk myslí, že umělec nemůže přijít s ničím novým, on opět překvapí. Nedávno spustil e-shop, ve kterém jeho umění může zakoupit kdokoliv. A nebyl by to Banksy, pokud by v tom nebyl háček.

Klasický e-shop Banksyho? To asi ne...

Je málo umělců, kteří neprodávají exkluzivní produkty přímo ze své dílny. Banksy už není výjimkou, začal prodávat online. Nikoho asi nepřekvapí, že jeho e-shop nebude jen tak ledajaký. Na e-shopu  Gross Domestic Product (v češtině Hrubý domácí produkt) si můžete zakoupit třeba zlatou rybku, policejní helmu vypadající jako disco koule nebo sekeru. Myslíte si, že navštívíte e-shop, kliknete a zaplatíte? Tak to vás Banksy zklame.

Je možné objednat jeden artefakt z jedné IP adresy a vždy přitom musíte zodpovědět na otázku: Proč na umění záleží? Pořadí objednávek je vybíráno náhodně a následně je každý artefakt ručně vyroben v Londýně. Nikdy nevíte, kdy se Banksyho tým rozhodne zhotovit vaši objednávku, jestli vůbec. Takový loterijní los, na který si jistě vsadí mnoho lidí po celém světě.

Motivace? Peníze to nejsou

Ač se na první pohled může zdát, že hlavním důvodem založení e-shopu je zisk, pravděpodobně to není pravda. Motivací Banksyho je chránit své jméno, na kterém se mnozí rádi přiživí. Pokud umělec nemá zaregistrovanou svou značku, jeho jméno se může využívat bez možného právního napadení. Proto byl Banksy nucen vytvořit brand, jehož identitu pojal jak jinak než po svém.

Kdo je Banksy?

Kontroverzní streetartový umělec svými počiny budí pozornost už dlouho, naposledy začátkem října, kdy se jeho olejomalba s názvem Devolved Parliament vydražila v aukční síni Sotheby’s za rekordní částku. Obraz zachycující jednání v britském parlamentu, kde však místo poslanců zasedají opice, umělecká narážka na průběh jednání o Brexitu, se vydražila za téměř 9,9 milionu liber, tedy asi 287 milionů korun.

Banksy je neortodoxním umělcem, který se proslavil tvorbou graffiti. Objevují se po celém světě a jeho osobitý styl se v jeho umění dotýká aktuálních společenských témat. Banksy dokáže jednoduchou kresbou vyjádřit tolik, co by jeden člověk opisoval hodiny. Jeho silné politické a sociální podtexty v dílech jsou tak osobité, že jej člověk nemůže nazvat jinak než uměním. S rostoucí popularitou měl Banksy možnost vytvořit mnoho inscenací, které nezřídka poutají vášnivou diskuzi.

Celosvětově známé jméno však nemá jasnou identitu. Nikdo neví, kdo Banksy je a stále vzniká mnoho konspiračních teorií, které připisují identitu známým i méně známým osobnostem. Jedna z teorií Banksyho spojuje například s umělcem z Bristolu Robinem Gunninghamem. Ať je to kdokoliv, jistě je ikonou současného moderního umění.

Proč Banksy skartoval svůj obraz před celým světem? Jaké další kontroverze způsobil? TO VÁM ODHALÍ FOTOGALERIE:

Nejčtenější články