Close search

Kontrola, žárlivost, obviňování: Uvízli jste v toxickém vztahu? Podnikněte těchto deset kroků, abyste se zachránili

reprofoto Youtube Zdroj: reprofoto Youtube

Čas od času se nám zalíbí lidé, kteří pro nás z dlouhodobého hlediska nejsou dobří. Ať už jde o milostný nebo přátelský vztah, je-li toxický, vždy je nutné si to včas uvědomit a utéct. Může vám to totiž hodně ublížit.

Nezdravá náklonnost

Když jste se seznámili, všechno vypadalo skvěle, skoro osudově. Stejné zájmy, stejný smysl pro humor, stejná vlna. Ať už jako kamarád nebo jako partner vás ten člověk okouzlil, a tak jste jej začlenili do svého života. Co vám ale dřív dělalo radost vás najednou táhne dolů, škodí vám to třeba i ve více aspektech vašeho života, a když se snažíte s tím něco dělat, zlepší se to jen na chvíli. Takovému vztahu se říká vztah toxický. Jak ho vlastně poznat?

Jedním ze základních signálů, že jste s daným člověkem v toxickém vztahu, je, že na vás neustále chrlí své problémy a na ty vaše úplně kašle. Navíc se zdá, že se vám svěřuje nejen proto, aby od vás získal radu či pomoc, ale taktéž, aby vás „stáhnul s sebou“, abyste se cítili stejně mizerně jako on. Vy to ale všechno snášíte, protože máte toho člověka rádi nebo vám ho je líto. A tím to pouze začíná.

Cokoliv, co pro toho člověka uděláte, je špatně, což vám dotyčný podává takovým způsobem, že jste sami na sebe naštvaní. Vaše konverzace jsou pouze negativní a plné pasivně agresivních narážek, jejichž účelem je vás shodit či ranit. V momentě, kdy bouchnete do stolu a ohradíte se, přijde buď citové vydírání, nebo dočasná náprava, kdy se partner či přítel začne chovat pozorně a mile. Vám se vrátí krásné vzpomínky na začátky vztahu a jste znovu ochotni se pro něj rozdat. Po čase ovšem znovu vytasí s kritikou, deptáním, náladovostí, může tu být i žárlivost, snaha vás kontrolovat a odříznout vás od světa; a tak pořád dokola a dokola.

Právě to znamená onu toxicitu – je to začarovaný kruh, ze kterého není úniku, obzvlášť, pokud se řadíte k tzv. měkosrdcatým jedincům. Nemožnost záchrany je ale pouze zdánlivá. Pokud jste v popisu poznali vlastní situaci, následujících deset kroků by vám mělo pomoct se té pijavice, která vás vysává, nadobro zbavit.

1. Přiznejte si to

Prvním krokem je si přiznat, že se trápíte, že ten vztah pro vás není dobrý, že to není žádné období, které přejde, že se to nezmění.

2. Sesumírujte si emoce

Po každém nepříjemném setkání nebo rozhovoru s danou osobou si v sobě pěkně shrňte negativní pocity, které ve vás vyvolala. A hlavně je neignorujte.

3. Pojmenujte, co vám ten vztah dává

Na vztahy s toxickými lidmi přistupujeme zpravidla proto, že nás posilují v tom, v čem jsme nejistí. Možná vám ten váš zvyšuje sebevědomí, možná tím něco překonáváte, možná si tím někoho nahrazujete, možná jste jen osamělí. Důležité je jasně určit, proč v toxickém vztahu setrváváte.

4. Nahraďte to jiným řešením

Teď přichází ta těžká část. Ve chvíli, kdy přijdete na to, jakou díru toxickým člověkem lepíte, je potřeba vymyslet, jak ji zacelit zdravým způsobem.

5. Obklopte se pozitivními lidmi

S tím by vám mohli pomoct vaši přátelé, rodiče, sourozenci – téměř kdokoliv z vašeho okolí, kdo vám do života přináší pozitivní vibrace.

6. Napište si dopis

Ještě předtím, než toxického člověka odstřihnete, napište dopis sami sobě, do kterého shrnete, proč je ten vztah pro vás špatný. Protože ta osoba se vám bude snažit vrátit do života a vy budete potřebovat něco, co posílí vaši vůli.

7. Totální blokace

Možná vám to přijde dětinské, ale v době sociálních sítí, když chcete někoho vymazat, musíte ho vymazat i virtuálně. Zablokujte si toho člověka všude, kde to jde, aby vás nemohl kontaktovat a aby to ani vás nesvádělo obnovit komunikaci. Zkrátka – jako kdyby přestal existovat.

8. Ujišťujte se

O tom, že váš život je najednou lepší. Že vás čeká skvělá budoucnost. Že se vám ulevilo. Že se posouváte z místa dopředu. Že se cítíte lépe. O všem, co vás nabije energií.

9. Moc se netrapte

Nejprve se vám asi bude trochu stýskat, pak ale přijde deprese. Deprese, že jste to neutnuli dřív a že jste byli hloupí. Nebuďte na sebe ale příliš tvrdí, srdci neporučíte a už je to za vámi. Litovat toho, co se stalo a nemůže se odestát, je ztráta času.

10. Odpočiňte si

Dejte si od vztahů chvíli pauzu a soustřeďte se na sebe a na to, abyste se plně „zahojili“. Toxický vztah je jako jed a zanechává na duši šrámy, které se musí pořádně zacelit.

Nejčtenější články