Close search

Konec Alžběty Báthoryové: Řádění Čachtické paní skončilo dva dny po Vánocích

Wikimedia Commons, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons, Public domain

Alžběta Báthoryová neměla přezdívku krvavá hraběnka pro nic za nic. Mluví se o tom, že se podílela na mučení a zabití stovek mladých dívek. Konec jejího řádění nastal 26. prosince 1610.

Alžběta Báthoryová byla podezřelou již dlouho, ale právě 26. prosince 1610 byla v Čachticích přistižena při činu palatinem Jurajem Thurzem.

Smrt a Alžběta Báthoryová

Když naši lidé a služebnictvo vešli do domu, našli tam mrtvou dívku, druhá vyčerpaná mučením a surově zbitá, už zemřela. Kromě toho tam seděla další zmlácená žena a další, svázané, které si ta prokletá osoba schovávala pro jinou příležitost,“ napsal tehdy Juraj Thurzo své manželce.

Do Čachtic byl vyslán uherským králem Matyášem Habsburským na základě informací, podle kterých byla hraběnka nechvalně známá svým mučením a vraždami sluhů a rolníků. Jenže její titul a vysoce postavení příbuzní ji až do této chvíle činili nedotknutelnou.

Alžběta s oblibou vrážela jehly pod nehty služebných, nebo je svazovala, potírala medem a nechala na pospas včelám a mravencům. Spoustu dívek prý umučila, neboť byla přesvědčena, že lidská krev jí udrží mladistvý a zdravý vzhled.

A to jí procházelo do roku 1610. Král Matyáš zasáhl až v době, kdy Báthoryová začala vyhledávat oběti mezi dcerami místních šlechticů. V lednu 1611 byli Báthoryová a její pomocníci postaveni před soud za 80 vražd. Všichni byli odsouzeni, ale pouze hraběnka unikla popravě. Byla uvězněna ve speciální místnosti hradu, kde měla pouze malé štěrbiny pro podávání jídla. Zde vydržela tři roky, než byla v srpnu 1614 nalezena mrtvá.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Alžběta Báthoryová
History.com: Hungarian countesses’ torturous escapades are exposed

Nejčtenější články