Close search

Kolegové a sociální média: Jak si nepokazit vztahy v práci?

Pixabay Zdroj: Pixabay

Sociální média se pro mnohé staly druhým domovem i alternativní realitou. Určitě nám nabízejí mnoho výhod, mezi něž patří snadnější a přístupnější komunikace s okolím. Měli bychom ale těchto výhod využívat i s pracovními kolegy?

Každý týden trávíme v práci desítky hodin a někdy své kolegy a nadřízené vidíme častěji než vlastní rodinu. Takže určitá interakce s lidmi, se kterými pracujete, je na sociálních sítích nutná. Vliv sociálních sítí na mezilidské vztahy je ale ve skutečnosti celkem neznámou oblastí, která byla zatím velmi málo prozkoumána. Koneckonců Facebook existuje pouhých 15 let a první tweet byl zveřejněn v roce 2006, takže často nejsou ani stanoveny hranice, které by nás brzdily a nedovolovaly ani kolegům narušovat naše soukromí.

Jak se tedy chovat ke kolegům na sociálních sítích a může sdílení osobních informací uškodit člověku na profesní úrovni?

Zkreslený obrázek

Je třeba si vždy pamatovat, že sociální sítě nabízejí lidem kolem vás pouze velmi zkreslený pohled na váš život i soukromí. I když nepatříte k lidem, kteří neustále sdílejí příspěvky, může vaše aktivita na sociálních sítích působit proti vám. Lidé budou mít totiž vždy větší tendence soudit vás podle té internetové „reality“, kterou jim sami poskytnete.

Žádný Facebook

Vzhledem k tomu, že nejsou žádná psaná pravidla o tom, zda musíte komunikovat s kolegy a nadřízenými na sociálních sítích, nebo ne, je úplně v pořádku si vybrat cestu odloučení. Pokud se rozhodnete nepřidávat lidi ze svého pracovního prostředí mezi přátele na Facebooku, je to úplně v pořádku. Možná to pro vás bude i výhodnější, protože kolegové i nadřízení mohou vaše chování na sociálních sítích sledovat a vy se můžete dostat do nepříjemné situace například kvůli absenci v práci, když ten samý den dáte fotografii z výletu na sociální sítě.

Správné médium

Pokud se ale rozhodnete, že své kolegy a šéfy pustíte do svého světa sociálních sítí, můžete si vždy vybrat vhodné médium, jelikož každá platforma má jiné předpoklady a je využívána pro jiné potřeby. Takže když na Facebooku sdílíte příliš osobní příspěvky, můžete s kolegy komunikovat pomocí jiné sociální sítě, například LinkedIn.

Nejčtenější články