Close search

Klíč k delšímu životu: Kardiologové doporučují chůzi po schodech

Freepik Zdroj: Freepik

Chůze se již dlouho považuje za nezbytnou součást zdravého životního stylu. Evropská kardiologická společnost nyní upozorňuje, že chůze po schodech pomáhá snížit riziko srdečných onemocnění.

Možná si říkáte, co je na obyčejné chůzi tak zázračného. Vždyť chodíme každý den. Jenže jak kdo a jak dlouho, že? Pokud do práce a na nákupy jezdíte autem a celý den strávíte u počítače, asi se moc nenachodíte...

Proč je důležitá chůze po schodech?

Podle Evropské kardiologické společnosti by chůze po schodech mohla významně snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění a předčasné smrti. Její začlenění do každodenní rutiny se doporučuje pro zdraví srdce. Ukázalo se totiž, že lidé, kteří často chodí po schodech, vykazují výrazný pokles úmrtnosti a kardiovaskulárních příhod.

Pokud máte na výběr, zda jít po schodech nebo výtahem, jděte po schodech, protože to pomůže vašemu srdci,“ řekla autorka studie Sophie Paddock. "Dokonce i krátké fyzické aktivity mají příznivé zdravotní dopady a chůze po schodech by měla být dosažitelným cílem, který lze integrovat do každodenní rutiny."

A proč se vlastně odborníci věnují něčemu tak prostému? Důvodem je to, že podle Světové zdravotnické organizace jeden ze čtyř dospělých na celém světě nesplňuje doporučené úrovně fyzické aktivity. Prostě se málo hýbeme. Chůze po schodech je praktickou a snadno dostupnou formou fyzické aktivity, která je často opomíjena.

Studie Evropské kardiologické společnosti ukazuje, chůze po schodech je spojena s až o čtvrtinu nižším rizikem úmrtí z jakékoli příčiny a o 39 % nižší pravděpodobností úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, včetně infarktu, srdečního selhání a mrtvice. Tak až budete mít na výběr, jestli pojedete výtahem, nebo se trochu zadýcháte na schodech, neváhejte a zvolte tu druhou možnost...

Zdroje informací:
Who.int: Physical activity
Escardio.org: Climb stairs to live longer

Scitechdaily.com: Elevate Your Health: Stair Climbing Unlocked as a Key to Longer Life

Nejčtenější články