Close search

Když vynesla Versaceho rudé šaty, svět módy se změnil: Supermodelka Cindy Crawford zůstává i ve třiapadesáti letech ikonou

Wikipedia / Instagram Cindy Crawford Zdroj: Wikipedia / Instagram Cindy Crawford

Svět módy nebyl vždy plný nevýrazných vychrtlých věšáků na šaty. Bývaly doby, kdy nedosažitelný kosmos luxusních oděvů a doplňků reprezentovaly osobnosti výrazných tváří. Jednou takovou byla (a i po padesátce stále je) Cindy Crawford.

Kdo je supermodelka?

Je krásná, je výrazná, pravidelně se objevuje na obálkách módních magazínů z různých koutů světa, předvádí modely těch nejprestižnějších návrhářů. I my takové máme, třeba Karolinu Kurkovou, faktem ale je, že zlatá éra krásek ze světa luxusního oblečení, které byly stejně slavné jako třeba herečky nebo zpěváci, proběhal především v 80. a 90. letech.

Tehdy byla na vrcholu třeba Cindy Crawford, která dnes, 20. února, slaví třiapadesáté narozeniny. Ikonická Cindy i v současném věku vypadá naprosto skvěle. Pravidelná jóga a zdravý životní styl dělají evidentně svoje. Ale půvabná může být každá žena, to není to, co dělá z Crawford ikonu…

Rudé šaty

25. března 1991 se v Los Angeles konal 63. ročník udílení Oscarů. Málokdo by takto z hlavy vyjmenoval alespoň 3 vítěze, je ale dost těch, kteří dodnes vzpomínají na božské zjevení v podobě Cindy Crawford v rudých šatech od Versaceho. Upnuté dlouhé šaty na ramínka s rozparkem až k nebesům a výstřihem až k pupíku zaujaly všechny fotografy postávající u červeného koberce, po němž Cindy róbu hrdě nesla po boku tehdejšího přítele a později manžela Richarda Gerea.

Šaty se staly samostatnou hvězdou toho večera, protože v kombinaci s krásnou Cindy vytvořily opravdu ukázkové ztělesnění pojmu „supermodelka“. Mnoho návrhářů se jimi inspirovalo, řada značek se je snažila napodobit nebo přímo okopírovat. Když slavný obchodní dům Debenhams vytvořil pro The Telegraph žebříček nejskvělejších rób z červeného koberce všech dob, právě tyto šaty umístila na 12. příčku. Ještě v roce 2010, tedy skoro 20 let poté, co si společně vyšli ven, se Cindy a rudý Versace ocitli na desátém místě seznamu nejvýznamnějších šatů uplynulých padesáti let.

Bez retuše prosím!

Ačkoliv aktivní kariéru modelky ukončila již v roce 2000, sem tam se Cindy ráda nechá zvěčnit. V roce 2015 se stalo něco, po čem by se většina dnešních celebrit asi zhroutila – na veřejnost unikly nevyretušované fotografie tehdy devětačtyřicetileté Cindy po dvou dětech ve spodním prádle. Bylo to opravdu něco úplně jiného, než na co jsme ze stránek časopisů zvyklí; povislá kůže, vrásky, sem tam pigmentová skvrna.

Fotky se začaly virálně šířit internetem. A Cindy? Trvala na tom, aby magazín, pro který snímky vznikly, uveřejnil právě původní, neupravenou verze. Tím dokázala nejen to, že je opravdová dáma s nadhledem, ale svou odvahou si také vysloužila obdiv davů.

Nejčtenější články