Close search

Když neslyšíte ticho. Psychicky náročné onemocnění Tinnitus postihuje stále více lidí

flickr.com Zdroj: flickr.com

Filmovým trhákem v českých kinech je momentálně film Bradleyho Coopera „Zrodila se hvězda“. Hlavní protagonista a režisér v jedné osobě Cooper ztvárňuje roli úspěšného muzikanta, který se ale potýká s dvěma problémy: Alkoholem a Tinnitem.

Co je to tinnitus?

Tinnitus je syndrom, který se u pacienta projevuje šelestem, zvoněním, hučením nebo pískáním v uších. Tyto nepříjemné zvuky může slyšet jen pacient, pak se jedná o subjektivní tinnitus nebo je slyšitelný a změřitelný i pro okolí, v tom případě se mluví o objektivním tinnitu.

Tinnitus může člověka postihnout na kratší dobu (do 6 měsíců) anebo také na delší dobu, než je 6 měsíců, a to se už jedná o chronický tinnitus. Vzniknout může různými způsoby, pře zánět v uších, akustické trauma nebo úrazy hlavy a krku. Někteří pacienti se na zvuk v uších zvyknou, někteří kvůli němu propadají depresím.

Výskyt tinnitu

Dle odhadů se se šelestem nebo pískáním v uších setkalo až 50 % populace, 15 % trpí chronickým tinnitem a 40 % z nich má k tinnitu přidruženou hyperakuzi, což znamená, že pacientovi jsou nepříjemné i další zvuky, např. projíždějící tramvaj. 1 % z nich prožívá opravdová muka, jelikož jim tinnitus výrazně ovlivňuje kvalitu života. Tinnitus je symptom, který pacient vnímá jak nepříjemný zvuk a nemusí být vždy vyvolaný ušním onemocněním. Jeho příčinu lze stěží odhalit, ale jak už bylo řečeno, jednou z příčin může být akustické trauma (akustický úraz).

Akustické trauma

Vzniká vlivem krátkého hlukového impulsu (100-140 dB), tedy zvuků vysoké intenzity, pro jejichž krátkost se nestačí uplatnit obranné mechanismy nebo středoušní reflexy. Náhlou změnou tlaku může dojít k mechanickému poškození smyslové buňky ve vnitřním uchu a některé časti středního ucha. Opakováním úrazu se rozsah poškození prohlubuje. Více se ale lékaři setkávají se silnými, opakujícími a dlouhodobými zvuky. Měli bychom si teda dávat pozor na hlasitou hudbu ve sluchátkách, na vysoký hluk na pracovišti, na koncertech apod. Raději si berte na tyto akce špunty do uší.

Léčba

Léčba tinnitu není vůbec jednoduchá. Žádná metoda zatím nebyla nikdy stoprocentně účinná. Je ovšem možné jeho následky zmírnit. Pokud jste hučení, pískání, šelest nebo jakýkoliv jiný nepříjemný zvuk v uších zaznamenali, okamžitě navštivte ORL. Vyhněte se stresu, kávě, alkoholu a kořeněným a přesoleným jídlům. Pacienti přiznávají, že vnímání zvuků v uších je napůl i psychická záležitost – čím víc na to myslí, tím více to slyší.

Slavní s tinnitem

Jak zní tinnitus si můžete poslechnout na youtube, ale každý pacient ho prožívá jinak. V extrémních případech postižení tinnitem popisují jako zvuk brzdícího vlaku. Tímto syndromem trpí a trpělo mnoho známých osobností např. Michal Pavlíček, Barbra Streisand, Phil Colins, Bono, Bob Dylan, Ozzy Osbourne, Moby, Cher a další.

Nejčtenější články