Close search

Když je miliardářovi nejhůř aneb Richard Branson volá z vlastního ostrova v daňovém ráji o půjčku od Velké Británie

Wikimedia Commons/Freelance photographer Richard Burdett (Website), CC BY Zdroj: Wikimedia Commons/Freelance photographer Richard Burdett (Website), CC BY

Současnou pandemii koronaviru nazval Richard Branson bezprecedentní krizí a aby zachránil svoji společnost Virgin Group, chce dát do zálohy vlastní ostrov Necker na Britských panenských ostrovech, kam se přestěhoval z daňových důvodů.

V pondělí napsal Richard Branson na blog, že se pokusí sehnat maximum peněz, aby zachránil co nejvíce pracovních míst. A momentálně se snaží přesvědčit britskou vládu, aby poskytla jeho společnosti Virgin Group půjčky a záruky ve výši 500 milionů liber a pomohla jí čelit ničivému dopadu pandemie.

Samozřejmě tím vyvolal vlnu negativních reakcí. Když sedmý nejbohatší Angličan, s jměním ve výši 4,4 miliardy dolarů (110 miliard korun), který posledních 14 let nezaplatil v Anglii ani penny na daních, žádá po rodné zemi, aby mu finančně pomohla, je trochu výsměch všem daňovým poplatníkům.

Bude ještě létat?

Bransonův požadavek na podporu od státu přichází poté, co vláda zamítla původní návrh letecké společnosti Virgin Atlantic na balíček pomoci ve výši 500 milionů liber. Ministerstvo financí požádalo firmu, aby prozkoumala další způsoby, jak získat peníze, než se znovu obrátí na stát.

Miliardář řekl, že žádá o půjčku, nikoli o dar. „Mělo by to být ve formě komerční půjčky, nebyly by to peníze zdarma a letecká společnost by je splatila.“ Upozorňuje, že byť má obrovský majetek, není to tak, že by měl miliardy na bankovním účtu, ale jde o hodnotu firem sdružených pod značkou Virgin po celém světě.

Zavázal se také vložit do Virgin Group, jejíž záběr sahá od letadel a vlaků po kluby zdraví a kosmické lodě, a zaměstnává asi 70 000 lidí, sumu ve výši 250 milionů dolarů (1,25 miliardy korun). Jde přibližně o 5 procent jeho celkového jmění. Z této částky půjde 100 milionů čistě do letecké společnosti Virgin Atlantic.

Uděláme vše, co je v našich silách, na udržení letecké společnosti v chodu. Ale budeme potřebovat vládní podporu, abychom toho dosáhli,, s ohledem na vážnou nejistotu kolem cestování. Nevíme, jak dlouho budou letadla na zemi," dodal Branson.

Miliardář na útěku

V pondělí Branson řekl, že on a jeho manželka Joan „neopustili Británii z daňových důvodů, ale kvůli naší lásce k krásným Britským panenským ostrovům a zejména k ostrovu Necker. A postupem času jsme zde postavili náš rodinný dům."

A aby toho nebylo málo, podle agentury Bloomberg nedávno převedl aktiva společnosti Virgin Galactic, se kterou se snaží dobýt vesmír, z USA na Britské panenské ostrovy. Jde o akcie v hodnotě 1,1 miliardy dolarů, které teď skončily v daňovém ráji.

Na svéhlavého Richarda Bransona a jeho život se můžete podívat do GALERIE:

Zdroj: theguardian.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu