Close search

Kdy začít s cizími jazyky? Podle vědců rozeznávají děti jinou řeč už po narození

Unsplash Zdroj: Unsplash

Čím dříve se začnete učit cizí jazyky, tím lépe. BBC dokonce poukazuje na studii, podle které jsou děti schopné rozeznat mateřský a jiný jazyk už krátce po narození. A díky tomu se mohou začít rychleji učit.

Cizí jazyky, většinou angličtinu, se učí české děti již ve školce. Někdy ji mají rovnou celou v jiné řeči. Na základní škole pak mají na prvním stupni jeden cizí jazyk a podle informací Národního ústavu pro vzdělávání je od školního roku 2013/2014 povinnost mít na základní škole také výuku druhého cizího jazyka. Proč je dobré soustředit se na to už u tak malých dětí?

Kdy začít učit děti cizí jazyk?

BBC píše, že podle výzkumů je dobré zavést druhý jazyk co nejdříve, protože děti se učí zvuk a rytmus svého rodného jazyka už ve velmi mladém věku. Podle studie z roku 2013 se děti začínají učit jazyk ještě před narozením. V posledních 10 týdnech těhotenství plody poslouchají, jak mluví jejich matky, a když se narodí, někdy se pokouší to předvést.

Pokud si lámete hlavu nad tím, jak vědci ví, že děti rozlišují řeč své maminky a tu cizí, zkusíme si zmiňovaný výzkum popsat. Čtyřicet amerických a švédských kojenců, kterým tehdy bylo jen 30 hodin, poslouchalo samohlásky v jejich mateřském a cizím jazyce. Reakce miminek se měřily podle toho, jak dlouho cucají dudlík připojený k počítači. Trvalo jim to déle, když zněl cizí jazyk. Vědci si delší sání za doprovodu neznámých zvuků vysvětlují tak, že děti jsou schopné rozlišovat mezi jazyky už při narození. A tím se je rovněž učí.

"Čím dříve začnete, tím lépe," vysvětluje Sirada Rochanavibhata z kalifornské San Francisco State University. "Výhodou raného učení jazyka je, že je snazší dosáhnout znalostí jaké mají rodilí mluvčí. Během prvních šesti měsíců mohou kojenci rozlišovat mezi zvuky řeči všech jazyků," dodává. Poté děti ztrácejí schopnost rozlišovat zvuky, které se nepoužívají v jejich rodném jazyce nebo jazycích, kterým jsou vystaveny. To neznamená, že se starší děti nebo dospělí nemohou naučit cizí řeč na výborné úrovni, jen už to vyžaduje víc úsilí.

Zdroje informací:
BBC.com: 'A wonderful opportunity': The adventure of raising bilingual children
Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov: Language experienced in utero affects vowel perception after birth: a two-country study

Nejčtenější články