Close search

Kdy je ideální věk na vdávání? Matematici to spočítali a 30 to není

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Kéž by existovalo síto, přes které by člověk při hledání bytu, shánění svatebních šatů, ba dokonce ideálního partnera mohl rychle najít ideální možnost. A budete se nejspíš divit, ale ono existuje!

Nazývá se „pravidlo 37 %“. Říká, že abyste získali to nejlepší v rozumném čase, stačí se podívat jen na 37 % všech možností.

V této chvíli jste totiž shromáždili dostatek informací, které jsou nezbytné pro uvážené rozhodnutí, aniž byste promarnili drahocenný čas.

Stačí se tedy setkat jen s 37 % všech kandidátů na pracovní pozici, abyste získali toho nejlepšího v adekvátním limitu. Nebo si projít jen 37 % všech nabízených sluchátek pro nalezení optimální kvality – a tedy spokojenosti.

Svatba ve 26 letech je tou nejšťastnější

K demonstrování této teorie provedli výzkumníci v 60. letech 20. století experiment s názvem The Secretary Problem (Problém se sekretářkami). Podle nich si stačí domluvit pohovor se třemi sekretářkami a vsadit na sílu druhé kandidátky – pokud je lepší než první, berte ji. Pokud ne, ještě vyčkejte.

To samé lze aplikovat na potenciální partnery. Určitě nejste sami, kdo si v minulosti začal s několika ženami nebo muži. Ani s jedním/jednou ale vztah nevydržel. Řešení? Určitě ne to, že budete randit s každým alespoň trochu přijatelným adeptem…

Mnohem lepší je počkat. Tedy v případě, že je vám pod 26 let. Pokud bychom totiž napasovali pravidlo 37 % na problematiku vztahů a předpokládali, že většina z nás čeká na svou lásku mezi 18 a 40 lety, měli byste mít oči na stopkách kolem svých 26. narozenin. Právě tehdy máte tu nejvýhodnější pozici pro to, abyste se rozhodli správně.

Další čekání by se naopak nemuselo vyplatit. Po překlenutí této věkové hranice se šance na nalezení životního partnera snižují. Tato teorie se v matematickém žargonu nazývá jako „optimální zastavení problému“.

Nejen matematici, ale i vědci se přiklání k 26leté hranici coby ideálnímu věku pro zamilované vrkání.

Kristova léta coby začátek konce?

Loni v červenci sociolog Nicholas H. Wolfinger odhalil, že je nejlepší se oženit/vdát mezi 28 a 32 lety. Právě tehdy budete mít nejmenší šanci, že vaše manželství ztroskotá. Po 32. narozeninách se ale pravděpodobnost rozvodu každoročně zvyšuje o 5 %.

Pravidlo 37 % není – ostatně jako téměř jakákoliv teorie – neprůstřelné. Zejména proto, že jde o závěry vycházející z chladné logiky matematiky. Nebere ohled na možnost, že by člověk jasně věděl, co od partnera chce, již před 26. rokem věku. A stejně tak přehlíží fakt, že se vnímání potenciálních partnerů může mezi 18 a 40 lety dramaticky změnit.

To hlavní a jediné, co se nám pravidlo 37 % snaží říct, je, kdy jsou naše rozhodnutí ohledně životních partnerů nejdůvěryhodnější. A podle něj je to právě období kolem 26. narozenin. Právě tehdy bychom se měli přestat přehrabovat v možnostech a vypudit hlas, který nám našeptává, ať ještě počkáme. Lepší výběr než teď nebude.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu