Close search

Kdo postřelil J.R. Ewinga? Hledání odpovědi zasáhlo před 40 lety také turecký parlament

Lorimar Television Zdroj: Lorimar Television

J.R. Ewing, ikonický darebák ze seriálu Dallas, a s ním i stovky milionů diváků po celém světě se 21. listopadu 1980 dověděly, kdo na něj vystřelil doopravdy.

Bez klobouku, sklenice whiskey a intrik nedal ani ránu. Přestože byl zápornou postavou, stal se také nejvýraznější figurou naftařské ságy. A jeho představitel Larry Hagman už se cejchu proradného chlápka patrně nikdy nezbavil.

Dallas má zpoždění

Slavný americký seriál Dallas z prostředí dolary a intrikami prolezlé bohaté naftařské rodiny Ewingových se k nám dostal až v roce 1992, kdy už bylo jeho natáčení ukončeno a roky největší slávy dávno pominuly. Přesto dokázal rezonovat a čeští diváci, nezatížení znalostí dějových zvratů, s ním prožili v napětí i ty nejvíc šokující momenty, jako byla smrt Bobbyho nebo postřelení J.R.

Právě ten druhý zmiňovaný moment se stal jednou z nejsledovanějších epizod v historii televizního vysílání. Celé to začalo v březnu 1980, na konci třetí série. J.R. (Larry Hagman) pracuje dlouho do noci a když si jde nalít pití, slyší nějaký hluk. Vyjde ven, kde ho neznámý útočník postřelí a on padá k zemi.

Dočkal se obratný manipulátor odplaty za všechno špatné, co vykonal? Jde o náhodu nebo loupežné přepadení? Tyto a doslova desítky dalších otázek se vyrojily a v průběhu opravdu dlouhých měsíců zaměstnávaly nejen fanoušky seriálu, ale také přední světová média. A čekání na odpověď bylo opravdu dlouhé, protože čtvrtá série šla do vysílání až o osm měsíců později.

Kdo stiskl spoušť?

Tvůrci se pojistili proti úniku informací tak, že nechali z každého herce a dokonce i z některých členů štábu udělat střelce a natočili tu scénu se všemi. Dlouhých osm měsíců, od března do listopadu, se tak rojily spekulace, stávky a stoupal zájem. Traduje se dokonce, že turecký parlament odložil zasedání jenom proto, aby se poslanci mohli jít dívat na Dallas a zjistit, kdo postřelil Džejára.

Na začátku listopadu J.R. sice ležel v nemocnici, ale identita střelce ještě nebyla spolehlivě odhalena a muselo se čekat až na v pořadí čtvrtou epizodu s názvem Kdo to udělal. Dnes už snad není problémem říct, že to byla Kristin, sestra Sue Ellen. J.R. jí kdysi slíbil manželství, ale pak si to rozmyslel a chtěl ji vyhnat z města. Když se ale ukázalo, že Kristin patrně čeká jeho dítě a porod ve vězení by na rodinu Ewingových vrhl další skandál, J.R. se rozhodl víc ve věci nešťourat a vyřešit vše potichu.

Podle statistik se epizoda Kdo to udělal stala 21. listopadu 1980 druhým nejsledovanějším nesportovním pořadem v americké historii. Vůbec nejúspěšnější je finální epizoda legendárního seriálu M*A*S*H s 106 miliony diváky, Dallas uzmul stříbrnou příčku s 83,6 milionu lidí. Globálně to ale vyhrál, protože rozřešení záhady postřelení J.R. si nenechalo ujít přes 350 milionů diváků v 57 zemích, kde byl seriál tehdy vysílán.

Zdroje: latimes.com, wikipedia.org

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu