Close search

Kde zažijete v Alpách nejlepší lyžování: Klady a zápory jednotlivých středisek

wikipedia Zdroj: wikipedia

Milujete hory a lyžování a každoročně se nemůžete dočkat až začne lyžařská sezóna? Přinášíme vám tipy, kde si ve francouzských a italských Alpách perfektně zalyžujete. Jaké plusy a mínusy mají jednotlivá střediska a kde se nachází ráj pro všechny lyžaře?

Francie

Pro lyžování ve Francii je charakteristická vysoká nadmořská výška středisek, lyžuje se obvykle od 1800 do cca 3000 m.n.m. Nejlepší lyžování zažijete v Savojských Alpách, kde jsou situovány nejlepší francouzské lyžařské resorty. Vzhledem k nadmořské výšce máte prakticky po celou lyžařskou sezónu téměř jistotu, že budete jezdit po přírodním sněhu. Charakteristickým rysem francouzských středisek je, že nazujete lyže hned před vaším ubytováním a nemusíte chodit daleko ke středisku.

Je to ideální pro náročné lyžaře, pro které je rozhodující počet kilometrů sjezdovek. Střediska však postrádají romantiku a panelákové apartmány ve výšce cca 1600-2500 m.n.m. působí nepatřičně. Romantiku podobnou ubytování v rakouských horách však můžete určitě vyzkoušet v Chamonix pod Mt. Blancem.

Ve srovnání s Rakouskem nebo Itálií, ve Francii poněkud pokulhává kvalita údržby sjezdovek. Za kvalitou lyžování většinou zaostává i kvalita ubytování, většinou v malých a stísněných studiích nebo apartmánech panelákových domů.

Snad nejznámějším lyžařským resortem je oblast Tři údolí se svými 600 km sjezdovek. Patří sem luxusní středisko Courchevel, romantický Meribel – Mottaret, Les Menuires a především nejvýše položený lyžařský resort v Evropě (2500 m. n. m.) Val Thorens. Střediska jsou mezi sebou lyžařsky propojena. Nejvyšším místem, kam vás vyveze lanovka, je Col de Thorens ve Val Thorens se svými 3200 m. n. m. Bez zastavení odtud můžete překonat výškový rozdíl 1400 m sjetím 22 km sjezdovek až do Les Menuires.

Náročnou lahůdkou je sjezd po červené nebo černé sjezdovce Cime Caron s převýšením 1400 m, kam vás vyveze visutá velkokapacitní lanovka. Zdatným lyžařům se vyplatí zakoupit skipas pro celou oblast Tří údolí, avšak dostatek kilometrů sjezdovek je v každém z uvedených středisek.

Srovnatelnou kvalitu nabízejí mnohá další střediska, jako je la Plagne dnes již propojené s Les Arcs , Alpe de Huez, Tignes s Val d Isere, Les 2 Alpes a mnoho dalších lyžařských rájů.

Itálie

Centrem lyžování v italských alpách je bezesporu oblast Dolomitů s nejvyšším vrcholem Marmolada. Na rozdíl od Francie se zde lyžuje obvykle ve výškách od 1000 do maximálně 2500 m. n. m. Aby se co nejvíce omezila závislost lyžování na napadení sněhu, prakticky všechny sjezdovky jsou vybaveny zasněžováním. Diky tomu však lze lyžovat většinou až do konce dubna na dokonale upravených sjezdovkách, avšak s umělým sněhem, což odrazuje mnoho milovníků lyžování.

Ubytování je výrazně kvalitnější než např. ve Francii. Většinou jde o prostorné, dobře vybavené apartmány. Nevýhodou však je, že jen málokteré ubytování je tzv. na sjezdovce a musí se dojíždět autem k lyžařskému areálu.

Nejpopulárnější lyžařskou oblastí Itálie jsou centrální Dolomity. Střediska Vasl Gardena, Arabba, Alta Badia a Val di Fassa jsou obousměrně lyžařským okruhem Sella Ronda v délce 32 km v jednom směru a 34 v opačném směru. Projetí okruhu je tak populární, že hustota ne vždy zcela zdatných lyžařů připomíná české hory a je lepší využívat alternativních tras. Naopak sjetí slavné Tombovy sjezdovky ve Val Gardeně je opravdovou lahůdkou.

Velmi kvalitní lyžařské terény nabízí jižněji poležená oblast Val di Fiemme, sem patří např. Alpe Cermis známá z Tour de ski, nebo Pampeago. Skvělé lyžování v této oblasti nabízí samozřejmě Cortina di Ampezzo, sjezd po trati,kde se každoročně jezdí závody světového poháru patří k nejlepším zážitkům v Itálii.

Západně od města Bolzano je lyžařská oblast Val di Sole, Sluneční údolí. Patří sem středisko Paganella s lázeňskou atmosférou, Marilleva, Folgarida. Lyžařsky nejzajímavější jsou však bezpochyby luxusní Madonna di Campiglio a Passo Tonale.

Skutečným zážitkem je potom návštěva údolí Val d´Aosta na pomezí Itálie a Švýcarska. Středisko Cervinia lyžařsky propojené se švýcarským Zermattem, nabízí především díky sjezdovým tratím na švýcarské straně novou dimenzi lyžování. Masiv magického Matterhornu poskytuje nejen fantastické pohledy a scenérie, ale ovlivňuje počasí tak, že buď na italské, nebo na švýcarské straně je vždy azurové počasí.

Sjezd z lyžařsky nejvyššího bodu Evropy, 3883 m vysokého Malého Matterhornu po naprosto špičkově upravených sjezdovkách je vrcholem toho, co zde milovníci lyžování mohou zažít. Jedinou nevýhodou je poměrně velká vzdálenost zhruba 1200 km jízdy z Prahy.

Nejčtenější články