Close search

Kde si nejlépe zalyžujete v italských Alpách: Srovnání oblíbených středisek

suedtirol.info Zdroj: suedtirol.info

Rozhodujete-li se, kam vyrazit do Alp a láká-li vás Itálie, určitě se nechte inspirovat naším malým průvodcem, který vám napoví, kde si v Itálii dobře zalyžujete. Do konce lyžařské sezóny je času dost a dost, proto sbalte rodinu nebo partu kamarádů a vyražte na pravou alpskou lyžovačku.

Přírodní i umělý sníh

Centrem lyžování v italských Alpách je bezesporu oblast Dolomitů s nejvyšším vrcholem Marmolada. Na rozdíl od Francie se zde lyžuje obvykle ve výškách od 1000 do maximálně 2500 m. n. m.

Aby se co nejvíce omezila závislost lyžování na napadení sněhu, prakticky všechny sjezdovky jsou vybaveny zasněžováním. Díky tomu lze lyžovat většinou až do konce dubna na dokonale upravených sjezdovkách, avšak s umělým sněhem, což odrazuje mnoho milovníků lyžování.

Ubytování

Ubytování je výrazně kvalitnější než například ve Francii. Většinou jde o prostorné, dobře vybavené apartmány. Nevýhodou však je, že jen málokteré ubytování je tzv. na sjezdovce a musí se dojíždět autem k lyžařskému areálu.

Tipy na sjezdovky

Nejpopulárnější lyžařskou oblastí Itálie jsou centrální Dolomity. Střediska Vasl Gardena, Arabba, Alta Badia a Val di Fassa jsou obousměrně lyžařským okruhem Sella Ronda v délce 32 km v jednom směru a 34 v opačném směru. Projetí okruhu je tak populární, že hustota ne vždy zcela zdatných lyžařů připomíná české hory a je lepší využívat alternativních tras. Naopak sjetí slavné Tombovy sjezdovky ve Val Gardeně je opravdovou lahůdkou.

Velmi kvalitní lyžařské terény nabízí jižněji položená oblast Val di Fiemme, sem patří např. Alpe Cermis známá z Tour de ski nebo Pampeago. Skvělé lyžování v této oblasti nabízí samozřejmě Cortina di Ampezzo, sjezd po trati, kde se každoročně jezdí závody světového poháru patří k nejlepším zážitkům v Itálii.

Západně od města Bolzano je lyžařská oblast Val di Sole, Sluneční údolí. Patří sem středisko Paganella s lázeňskou atmosférou, Marilleva, Folgarida. Lyžařsky nejzajímavější jsou však bezpochyby luxusní Madonna di Campiglio a Passo Tonale.

Na skok do Švýcarska

Skutečným zážitkem je potom návštěva údolí Val d'Aosta na pomezí Itálie a Švýcarska. Středisko Cervinia, lyžařsky propojené se švýcarským Zermattem, nabízí především díky sjezdovým tratím na švýcarské straně novou dimenzi lyžování. Masiv magického Matterhornu poskytuje nejen fantastické pohledy a scenérie, ale ovlivňuje počasí tak, že buď na italské, nebo na švýcarské straně je vždy azurové počasí.

Sjezd z lyžařsky nejvyššího bodu Evropy, 3883 m vysokého Malého Matterhornu po naprosto špičkově upravených sjezdovkách je vrcholem toho, co zde milovníci lyžování mohou zažít. Jedinou nevýhodou je poměrně velká vzdálenost zhruba 1200 km jízdy z Prahy.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu