Close search

Kde se bere vztek? Odhalte jeho příčiny a dostanete pod kontrolu i své výbuchy

Unsplush.com Zdroj: Unsplush.com

Závidíte kliďasům jejich mírumilovnou povahu? Trápíte se vztekem, který se zjevuje zčistajasna s ryzí pravidelností a kazí vaše vztahy i reputaci? Snažíte se ovládat, ale většinou to zůstane jen u snahy? Začněte pátrat po příčinách vzteku...

Může to být vztek, může jít také o úzkosti. Úzkosti totiž přicházejí ve chvíli, kdy má člověk pocit, že nemá pod kontrolou svůj emoční stav. Když děláte něco, co dělat nechcete. Když se necháte zatlačit do situací, které vám jsou nepříjemné. Když chcete říct ne, ale řeknete ano. Vztek je emoce jako každá jiná, na rozdíl od agresivity a násilného chování není špatný. Je to jen projev vnitřního rozpoložení a možnost poznat něco o sobě.

Nízké sebevědomí?

Přestože to tak nevypadá, každý vztek někde pramení. Vysvětlením může být nízké sebevědomí.

Když děláte něco, co dělat nechcete. Když se necháte zatlačit do situací, které vám jsou nepříjemné. Když chcete říct ne, ale řeknete ano. Pak je velmi snadné, aby se rozpor v tom, co opravdu vnitřně chcete, a tím, co ve skutečnosti prožíváte, proměnil ve vztek. Ale těch příčin může být více.

Není to strach?

„Vztek je často pouze druhotnou emocí,“ vysvětluje psychoterapeutka Julie de Azevedo Hanks. Může odrážet skryté emoce, jako je smutek, osamělost nebo strach. Právě strach projevit skutečné emoce může vyústit ve vztek. Člověk si s touto emocí připadá méně zranitelný, navíc bývá jednodušší ho vyjádřit. Bohužel však bývá považovaný za nepřijatelnou emoci, a tak se potíže lidí, které vztek trápí, ještě prohlubují. Hněvají se za svůj vztek sami na sebe. Vztek je však emoce jako každá jiná, na rozdíl od agresivity a násilného chování není špatný. Je to jen projev vnitřního rozpoložení a možnost poznat něco o sobě.

Vyjadřování svých pocitů, ať již dobrých nebo špatných, porozumění vlastním emocím, je klíč k psychickému zdraví a také známka emoční inteligence. Avšak porozumět vlastnímu hněvu znamená pátrat po jeho příčinách.

Deprese a úzkosti?

Vztek může být převlečená deprese, protože deprese souvisí s emocemi smutku. Formy deprese jsou však různé, projevy se často maskují za nejrůznější tělesné či duševní problémy. Může to být právě vztek. Může jít také o úzkosti. Úzkosti totiž přicházejí ve chvíli, kdy má člověk pocit, že nemá pod kontrolou svůj emoční stav.

Nekontrolované výbuchy hněvu mohou souviset i s nedostatkem spánku. Spánek je základem pro psychické zdraví, přestože se na něj často neprávem zapomíná. A pak jsou tu i záležitosti jako vztahové problémy, nenaplněná očekávání od druhých, nespokojenost nebo pocit bezmoci. I to mohou být příčiny vzteku.

ROZPOZNAT, CO EMOČNÍ DISHARMONII ZPŮSOBUJE, JE PRVNÍM KROKEM K NÁPRAVĚ. JAKÉ JSOU DALÍ KROKY? JAK ZVLÁDAT VZTEK? TO VÁM ODHALÍ FOTOGALERIE:

Literatura: Davies, W.: Jak překonat vztek a podrážděnost. Praha: Grada, 2014

Nejčtenější články