Close search

Kazíte si reputaci každodenními frázemi? Těmto se raději vyhněte!

unsplash Zdroj: unsplash

Chceme, aby nás lidé brali vážně, aby respektovali naše názory. Snažíme se vybudovat si dobré jméno – jak v profesním, tak v každodenním životě. Ovšem uvědomili jste si někdy, že respekt můžete jednoduše ztratit tím, jakým způsobem s druhou stranou komunikujete? Ač se budete snažit o ten nejlepší dojem, tyto fráze vám ho zkazí na první dobrou.

„Myslím si, že.... ale“

„Myslím si, že je to skvělý nápad, ale...“ „Nejsem rasista, ale...“ Jen když se nad tím logicky pozastavíme, je hned každému jasné, že obě věty jdou jiným směrem a navzájem se popírají.

Zkuste na to jít jinak. Věty rozdělte a poté přidejte argumenty. Například: „Myslím si, že je to skvělý nápad. Pojďme si o tom promluvit více do detailů, zda bych také mohl přispět něčím svým...“

Takto to děláme odjakživa

Argumentovat tím, že něco je zajeté a neměnné, je v dnešním rychlém a stále měnícím se světě přežitek. Pokud tuto frázi použijete, věřte, že v očích ostatních budete působit jako člověk, který není otevřen novým nápadům. V tom lepším případě. V horším případě vám bude přidělena škatulka morouse.

Vždy si zkuste druhého vyslechnout a třeba i ze špatného nápadu dokážete společně vykouzlit něco užitečného.

Upřímně

Upřímně, použitím tohoto slova působíme agresivně. Kolegové, šéfové i vaši blízcí předpokládají, že se s nimi jedná upřímně. I proto, když použijete toto kouzelné slovíčko, většina nastraží uši a netrpělivě čeká, co přijde. „Bude následovat kritika nebo pomluva?“ pomyslí si.

Vždy pečlivě zvažte, zda je nutné toto výplňkové slovo použít. Věřte, že vám spíše uškodí, než aby vás kvůli němu okolí považovalo za upřímného člověka.

To není fér

Ve školce a škole nás učili něco jiného, ale nalijme si čistého vína – život není fér. Pokud tuto frázi použijete, budete vypadat u svého okolí naivně a hloupě. Jestliže chcete vyjádřit nesouhlas, zůstaňte kritičtí a objektivní. Místo dětinské fráze zkuste jít do hloubky.

Kolega dostal povýšení, avšak je ve firmě kratší dobu než vy? Zkuste se zamyslet, zeptat se nadřízeného a zjistit, co sami můžete zlepšit. Sebereflexe a umění zeptat se bude působit mnohem lepším dojmem než jen bezmyšlenkovité kopání kolem sebe, že „život není fér“.

Existuje ovšem mnohem více frází, kterým byste se (pro vlastní dobro) měli vyhnout.

KTERÉ FRÁZE NIČÍ REPUTACI? PODÍVEJTE SE DO FOTOGALERIE:

Nejčtenější články