Close search

Každý z nás má za noc až 7 snů, ale pamatujeme si jen každý desátý!

Profimedia.cz Zdroj: Profimedia.cz

Spánek – záhadná a dosud neprobádaná lidská potřeba. Víme jen to, že je pro náš organismus nesmírně důležitý a bez něj nás čeká smrt. To si ověřili vědci při laboratorních pokusech na myších. Drželi tato zvířátka vzhůru několik týdnů, nedopřáli jim ani chvilku spánku až jejich organismy selhaly. A jaké další neuvěřitelné zajímavosti o spánku a snění jste nevěděli?

Ve snech vidíme pouze tváře, které známe

Naše mysl si tváře vymýšlet neumí. Za svůj život potkáváme tisíce lidí a jejich podoba se ukládá do jakési mozkové databáze. Když se nám pak o někom zdá, tak jeho podoba má obličej někoho, koho jsme kdysi dávno potkali, ale naše krátkodobá paměť už si to nevybavuje. Fascinující, že!

 

Zapomínáme až 90 % veškerých snů

Je vědecky dokázáno, že se vám sny zdají každou noc a dokonce jich může být hned několik. Ale jen 10 % veškerých snů jsme schopni si zapamatovat. Nejčastěji si pamatujeme ty sny, které se nás zdají těsně před probuzením. Ale i tak je během dne většinou zapomeneme. Proč se nám vůbec zdají, to zatím nikdo přesně neví.

Schválně! Pamatujete si, co se vám včera zdálo?

 

Slepí lidé také sní a dokonce se sny zdají ještě nenarozeným dětem v děloze matky

Nikdo neví, co se může nenarozeným dětem zdát, ale lidé, kteří oslepli až během života, mají plnohodnotné sny jako všichni ostatní! A ti, kteří se jako slepci narodili, sice vizuální sny nemají, ale zato se jim zdá o vůních a tvarech, na které si mohou sáhnout.

 

Za jednu noc máme 4 až 7 snů

Sice většina z nás má co dělat, aby si pamatovala jeden sen, ale ve skutečnosti se nám jich zdá mnohem více.

 

O čem sní muži a o čem ženy?

Ve snění mužů a žen je opravdu rozdíl. Muži sní překvapivě více o jiných mužích, zatímco ženy mají sny mnohem vyváženější. Muži mají navíc agresivnější sny než ženy. 

 

I zvířata mají sny

Zvířatům se zdají sny úplně stejně jako lidem. Psi mohou ze spaní škubat tlapkami, štěkat, a být dokonce i náměsíční. 

Nejčtenější články