Close search

Každý vztah prochází 5 fázemi. V které jste vy?

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Jaký vývoj mají naše partnerské vztahy? Jak dlouho nám trvá, než se před někým dokážeme uvolnit nebo se odhodláme k zásnubám? Nejenom na to se zaměřil výzkum internetové seznamky eHarmony, který zkoumal vztahy tisícovky Australanů. Podle nich má každá vztah 5 fází, kterými prochází. Do jaké z nich jste se s partnerem dostali?

1. Jiskra

 

Vaše pohledy se střetnou a vy pocítíte příjemné mravenčení v břiše. Srdce buší jako o závod, krev ve vás proudí dvakrát rychleji a vy cítíte příjemné emoce. Ty, které vám připomínají domov…

První fázi experti definovali jako tu, kdy v sobě dvojice najde zalíbení a začíná spolu randit. Podle závěrů výzkumu políbí každý čtvrtý partnera už na prvním rande. Ale každá desátý čeká i víc než tři týdny na úvodní pusu.

Na první sex si počká většina lidí tři měsíce. I když devět procent připustilo, že skončí s partnerem v posteli už týden od seznámení.

 

2. „Líbánky“

Možná lehce zavádějící název, i když pravý význam zůstává. Po třech, čtyřech měsících se partneři nemohou jeden druhého nabažit a chtějí být stále spolu. Už si na sebe navzájem zvykli a jsou schopni se bok po boku uvolnit.

Zajímavá jsou také data, za jak dlouho muži a ženy deaktivují své účty na internetových seznamkách poté, co s někým začnou chodit. Muži jsou v tomto spontánnější – až 28 % mužů si zruší svůj profil na seznamce už tři týdny od vážné známosti. Ženy „sází“ více na jistotu a jen 17 % zruší po třech týdnech známosti svůj účet.

Výzkum zároveň odhalil, že po čtyřech měsících randění odhalí skoro třetina nových párů první společnou fotku na sociálních sítích. Jak moc to vypovídá o kvalitě a vážnosti jejich vztahu, necháme na vás.

 

3. Intimní fáze

V ní se partneři před sebou absolutně nestydí třeba si i prdnout. Přesně tak definovali zhruba půlroční výročí vztahu odborníci a zprostředkovaně deník The Independent.

Partneři se cítí ve vzájemné přítomnosti ještě uvolněněji, shazují takřka veškeré zábrany.

A ještě několik zajímavostí. První „miluju tě“ si říkají lidé nejčastěji po třech měsících vztahu, přičemž toto vyznání pronesou obvykle jako první muži.

Zhruba po pěti měsících randění si bez okolků nechávají v partnerově domově zubní kartáček.

Mladí lidé ale kolikrát postupují všemi fázemi mnohem rychleji. Polovina lidí pod 24 let vypustí „zlého ducha“ před svým protějškem klidně už po třech měsících randění.

 

4. Závazky

 

Když ji/ho milujete, tak na co ještě čekat? Tak smýšlí po roce až 45 % zadaných lidí. Právě toto procento oznamuje zásnuby, má společný bankovní účet nebo dokonce nemovitost.

Zásadní změny ve společném životě s partnerem se ale mnohdy odehrávají mnohem dříve. Už půl roku od seznámení si  28 % lidí zařizuje společné bydlení a polovina představí svého partnera rodičům.

Ne všichni lidé ale chtějí se zásnubami čekat celý dlouhý rok a nezanedbatelné procento (13 % lidí) si navlékne zásnubní prsteny už při půlročním výročí.

 

5. Rozchod

 

Smutnou pravdou je, že většina vztahů se rozpadne. Mnohé páry nevydrží ani rok.

Po rozchodu 67 % lidí trvá přibližně rok, než začnou randit s někým novým. Mileniálové se z nevydařených vztahů oklepávají rychleji. Už po měsíci od rozchodu u nich naleznete nového partnera!

Ačkoliv to na první pohled vypadá, že žijeme v době rychlých vztahů, tak šrámy na srdci se hojí mnohem déle. Průměrnému člověku trvá dva roky, než se zcela zotaví z rozchodu.

Nejčtenější články