Close search

Káva: Škodí nebo prospívá našemu tělu? Vědci přišli s překvapivými výsledky!

Pictures4ever.eu Zdroj: Pictures4ever.eu

Spotřeba tohoto oblíbeného nápoje celosvětově roste. Průměrný Čech vypije za rok až 3 kg kávy. Fin dokonce neuvěřitelných 11 kg! Ať už se vám zdají tato čísla jakkoliv vysoká, víte vůbec, co všechno dělá káva s vaším tělem po její konzumaci? Pojďte se s Doc. MUDr. Pavlem Kohoutem, PhD., a Dr. Owenem Bainem podívat zblízka, jak konkrétně tento nápoj působí na srdce, střeva nebo jak ovlivňuje naši inteligenci.

Při tomto experimentu nebyl zohledňován způsob přípravy kávy. „Káva je buď kvalitní, nebo nekvalitní, ale už tolik nezáleží na tom, zda se jedná o kávu překapávanou, připravenou v džezvě či jako french press nebo dokonce o kávu rozpustnou či tu z kapslí,“ uvedl docent MUDr. Pavel Kohout, PhD. Experiment probíhal s denní dávkou 4-6 šálků, což odpovídá 250-350 mg kofeinu.

 

Srdce

Trpíte-li nízkým krevním tlakem, bylo vám již určitě lékařem doporučeno čas od času si uvařit šálek kávy. „Kofein sice zrychlí puls a zvýší krevní tlak, veškeré tyto účinky jsou ale krátkodobé. Při pravidelné konzumaci kávy se naopak krevní tlak vyrovná,“ říká docent Kohout. „Není tedy důvod zakazovat tento nápoj pacientům s hypertenzí korigovanou léky či pacientům se stabilizovaným onemocněním srdce,“ dodává. Podle něj navíc káva snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá proti ateroskleróze.

 

Plíce

„Kofein působí jako bronchodilatans – tedy látka, která rozšiřuje průdušky. Ta se dříve používala k léčbě astmatu,“ uvádí docent Kohout. Jeho tvrzení podporuje i deník The Telegraph. Ten udává, že kofein se podobá látce zvané theofylin, která roztahuje plíce, a podává se tedy pacientům s dýchacími obtížemi.

 

Močový měchýř

„Dlouho byla káva obviňována z toho, že způsobuje vyšší frekvenci nádorů močového měchýře. V posledních studiích ale nebyl zjištěn zvýšený výskyt tohoto nádoru při stratifikaci epidemiologického výzkumu a oddělení dalších faktorů,“ tvrdí docent Kohout. Doktor Bain dále vyvrací mýtus o močopudnosti kávy. „Močopudný efekt kávy je velmi malý. Je to stejné, jako když pijete vodu.“

 

Žaludek

Pálí vás žáha? Nebo vás trápí vředová choroba dvanáctníku či žaludku? Pak byste si měli šálek lahodné kávy raději odepřít. Kofein podporuje tvorbu kyseliny solné v žaludku a ta výše zmíněným onemocněním přitěžuje. Jinak vám rozumné množství kávy rozhýbe zpomalený metabolismus.

 

Střeva

I zde pomáhá kyselina solná. Podle docenta Kohouta zlepšuje trávení bílkovin. Potvrzuje to i doktor Owen Bain, zakladatel vědeckého webu o zdraví Gourmet Focus. Sloučeniny obsažené v kávovém nápoji podle něj urychlují vylučování odpadu a to mnohdy i během pouhých pěti minut. A kupodivu přitom nezáleží, zda káva obsahuje nebo neobsahuje kofein. Jaká konkrétní látka popohání střeva k většímu nasazení, není doposud známo.

 

Nálada

Kofein stimuluje podle doktora Baina uvolňování dopaminu – hormonu štěstí. Dobrá nálada se tedy dostaví do hodiny od vypití šálku. Dobrá zpráva pro ženy! U pravidelných konzumentek kávy byl zjištěn nižší výskyt depresí. Ale i u tohoto zázraku platí pravidlo všeho s mírou. Pokud to s tímto nápojem přeženete, namísto optimismu budete čelit úzkosti a neklidu.

 

Inteligence a paměť

Pokud jste doufali v pozitivní dopady kávy na mozkovou činnost, tak jste se nemýlili! Doktor Baina uvádí, že už po 20 minutách od konzumace tohoto nápoje budete bdělejší a pozornější. To ale není zdaleka všechno: „Nedávná studie prokázala, že káva dokáže zlepšit paměť až na 24 hodin po vypití. Možná se to nezdá moc, ale vzpomínky se většinou vytratí již za několik hodin,“ doplňuje. A dokonce celoživotní konzumenti kávy si budují štít proti Alzheimerově chorobě! „K jejímu vzniku dochází u pijáků kávy později a v menším procentu než u stejně starých nepijáků kávy,“ potvrzuje docent Kohout.

 

Spánek

Káva před spánkem znamená probdělou noc? Museli byste si dát dvojité espresso do tří hodin pře ulehnutím.  „Je nutné si uvědomit, že malé množství kofeinu (20 mg) vede spíše k uklidnění. Kofein v běžné dávce nejlépe působí na mozkové funkce, pokud je organismus dostatečně hydratován a případně má normální hladinu cukru v krvi,“ prozrazuje docent Kohout. „Proto se doporučuje spíše sladká káva, případně káva se sladkým zákuskem.“ 

 

Energie

Patří k vašemu rannímu zvyku pít ihned po probuzení šálek kávy? Tak neděláte zcela dobře! Těsně po rozlepení očí je totiž hladina povzbuzujícího hormonu kortizolu nejvyšší. „Nejlíp uděláte, když první šálek kávy vypijete hodinu poté, co vstanete,“ říká doktor Bain. Kávou ale probděnou noc nenahradíte. Už po 3 hodinách od konzumace kávy se budete opět cítit unavení. „To proto, že kofein v kávě ve skutečnosti nepřidá energii, jen navodí pocit, že se cítíte méně unavení,“ vysvětluje doktor Bain.

Nejčtenější články