Close search

Katastrofa nebo účinný nástroj? Měli by zaměstnanci znát výši platů kolegů a nadřízených?

unsplash.com Zdroj: unsplash.com

Koho nikdy nenapadla hříšná myšlenka: Dostává ten otravný kolega za hůř odvedenou práci stejné peníze jako já? Každý tuto situaci někdy řešil, jak z pohledu zaměstnance, tak i z pohledu zaměstnavatele. Na otázku, zda by lidé ve firmě měli vědět, kolik kdo vydělává, se rozhodl odpovědět výzkum z Harvardské univerzity. A výsledek je překvapující.

Kdo by nechtěl vědět, kolik vydělává šéf?

Na začátku výzkumu vědci vyzvali pracovníky, aby si tipli plat svých nadřízených a kolegů. Do experimentu bylo zapojeno 2 000 zaměstnanců, kteří byli následně rozděleni do dvou skupin: První se dozvěděli reálnou výší platů a druhá skupina pracovala nadále pouze se svým vlastním odhadem.

Pracovníci byli sledováni v průběhu celého roku a vědci zjišťovali, jak se změnila jejich motivace a výkon v pracovním prostředí. Výsledky byly skutečně nečekané. K překvapení všech, ti zaměstnanci, kterým byla řečena reálná výše odměny svého šéfa, pracovali výkonněji než ti, kteří o ní neměli ponětí.

Stejný plat pro všechny!

Stejný experiment byl proveden znovu, pouze s jedinou změnou. Účastníci výzkumu se nyní zaměřili na plat svých kolegů. A výsledek byl zcela opačný. Pokud se pracovník dozvěděl, že kolega vykonávající obdobnou činnost dostává vyšší plat než předpokládal, jeho motivace se dramaticky snížila. V opačném případě (účastník výzkumu předpokládal vyšší plat než tomu reálně je) se efektivita nezvýšila.

Kapka transparentnosti s dávkou obezřetnosti

Jaký je závěr? Společnosti prospívá, pokud je transparentní. Markantní většina zaměstnanců stojí o to, aby byly známé výše platů pro danou pozici, ovšem pod jednu podmínkou: výše platů bude anonymní. K tomu, aby tento systém fungoval musí být zajištěno i správné fungování firmy, což v této konkrétní otázce znamená jediné. Pokud daný zaměstnanec dostane přidáno, měl by postoupit v hierarchii dané společnosti. Nebudou tak vznikat hádky a dohady, proč daný kolega má o pár tisíc více na výplatní pásce, když formálně zastává stejnou pozici.

ZNÁT VÝŠI PLATŮ KOLEGŮ NEBO RADĚJI NE? VÝSLEDKY PRŮZKUMŮ ČTĚTE V GALERII:

 

Nejčtenější články