Close search

Karl May napsal Vinnetoua ve vězení: Co jste ještě nevěděli o legendárním filmu o indiánech

csfd.cz Zdroj: csfd.cz

V rozlehlých pustinách americké prérie znějí hlasy stavebních dělníků a výbuchy dynamitových náloží. Napříč územím indiánů kmene Apačů má vést dráha železného oře. Tomu ale nehodlá přihlížet Vinnetou, a tak spolu s přítelem Klekí-Petrou jedou protestovat do ležení bledých tváří. Tak začíná zápletka dobrodružného snímku z prostředí indiánů, kterou všichni dobře znají. Co jste ale o filmu možná nevěděli?

Úspěch Pokladu na Stříbrném jezeře

Filmové zpracování prvního společného dobrodružství legendární dvojice Vinnetoua a Old Shatterhanda vzniklo v roce 1963, rok po natočení Pokladu na Stříbrném jezeře. Úspěch tohoto trháku byl tak velký, že se tvůrci v čele s producentem Horstem Wendlandtem rozhodli vytvořit na základě románů Karla Maye mnohadílnou filmovou sérii.

Herecké obsazení

Režie se stejně jako v Pokladu na Stříbrném jezeře ujal Harald Reinl. Štáb i herci zůstali také vesměs stejní. Starou partu v čele s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem obohatila mladičká francouzská herečka Marie Versiniová, které role Nšo-či přinesla obrovskou slávu, a to nejen u německých diváků. Role ústředního nepřítele indiánů Santera se zhostil populární herec Mario Adorf.

Co jste možná netušili..

Film se natáčel v letních měsících roku 1963 v exteriérech v Jugoslávii, měl premiéru v prosinci a stal se nejúspěšnějším německým filmem roku 1964.

Karl May napsal dobrodružný román o indiánech ve vězení, kde čerpal informace o nich ve vězeňské knihovně, kam se dostal za krádeže. Do Ameriky se dostal až v roce 1908, kdy ho jeho romány proslavily. Bylo mu 66 let.

Představitel Vinnetoua Pierre Brice před natáčením neuměl jezdit na koni, v průběhu se z něho však stal výborný jezdec. Ale fakt, že jezdit zpočátku neuměl, dílo Karla Maye neznal a myslel si, že má ve scénaři málo textu, ho od role Vinnetoua nejprve odrazoval.

Vinnetou je smyšlená postava, jehož předlohou byl ale skutečný apačský náčelník Cochise, který žil v letech 1805-1874. Stejně jako Vinnetou se přátelil s bělochy a s jedním z nich ho pojilo silné přátelství, tak jako Vinnetoua s Old Shatterhandem.

Pierre Brice měl svého kaskadéra - Jugoslávce Šimuna Jagarineče. Ten si ve filmu zahrál i řadového indiána.

Při natáčení scény, v níž Vinnetou s klidem pozoruje souboj svého otce s Old Shatterhandem, stál Pierre Brice ve studené vodě pouze v indiánské košili a plavkách, zatímco kamera detailně zabírala horní polovinu jeho těla.

Natáčelo se v průsmyku Mali Alan, na Grobničko Polje, na řece Zrmanja u Obrovacu či vodopádech řeky Krky u Skradinu, a také v Německu. Rozpočet na Vinnetoua byl 3 miliony marek. Na svou dobu šlo o značnou částku, vklad se však mnohonásobně vrátil.

Herci přespávali v hotelech v Zábřehu, kaskadéři a dabléři přenocovávali na place v horách, kvůli koním.

Marie Versini, coby křehká Nšo-či, si prý už jako malá ráda četla romány Karla Maye a hrávala si právě na sestru Vinnetoua. Její první scénou byla hned její filmová smrt v náručí milovaného Old Shatterhanda.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu