Close search

Kam s nedopalkem? Na zem! To není normální...

Pražské služby a.s. Zdroj: Pražské služby a.s.

Typický obrázek z jakéhokoliv místa v Česku – autobusová (tramvajová) zastávka, u ní odpadkový koš a kolem něj stovky nedopalků cigaret. Na podzim na ně prší, v zimě zamrznou v napadaném sněhu, na jaře a v létě do nich praží slunce, a tak je to pořád dokola. Jedno je přitom jasné – „vajgly“ na zem nepatří.

Kromě toho, že všudypřítomné nedopalky opravdu nedělají dobrou reklamu, jsou také jednou z nejčastějších příčin požáru. Ročně kvůli tomu hasiči vyjíždějí ke stovkám zásahů. Neuhašená cigareta nepatří na zem. Patří do popelníků, které jsou už součástí řady odpadkových košů.

Žvýkačky, obaly, exkrementy

Právě na nepořádek v ulicích upozorňuje nová kampaň Pražských služeb a.s. Má svůj vlastní hashtag „NebudPrase“ a jmenuje se „Není to normální“. Každý týden je na Facebooku a Youtube kanálu představen spot, který upozorňuje na nejčastější lidské nešvary. Odhazování roušek, PET lahví, obalů od jídla, žvýkaček, nedopalků a neuklízení psích exkrementů.Tváří kampaně je mladý herec Vašek Matějovský, známý ze seriálu Ulice. „Vyhazování odpadků na ulici do koše není o ekologii, ale o slušném vychování. Nedopalky, žvýkačky, obaly a další odpad prostě do koše patří. O přírodě nemluvě,“ říká ke kampani Vašek Matějovský.

Přitom jsou Češi tak dobří v třídění odpadu, jen v metropoli ho třídí přes 70 % obyvatel a jen za minulý rok ho lidé vytřídili skoro 57 tisíc tun, odhodit vykouřenou cigaretu nebo žvýkačku ale lidé nejspíš nevnímají jako problém.

„Proto jsme se tento způsob chování rozhodli promítnout do běžných situací, ze kterých bude běžné, jak špatně tato bezohlednost vypadá a v konečném důsledku vám může pokazit třeba pohovor, nebo rande,“ přibližuje koncept videí tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Pozor na pokuty

Až si pochutnáte na cigaretě a budete mít nutkání odhodit nedopalek jen tak kolem sebe, vzpomeňte si na to, jak dlouho tam zůstane. Cigaretový filtr se může rozkládat až desítky let.

Myslete také na svoji peněženku, v Praze, ale i v dalších světových metropolích, vás lenost dojít ke koši nebo prostě to, že vám nezáleží na tom, že kolem sebe ve veřejném prostoru necháváte nepořádek, může přijít pěkně draho. Tak třeba v Portugalsku je pokuta kolem 250 eur, v Itálii si připlatíte ještě víc. Pokuty mohou být poměrně vysoké. Za vyhození nedopalku z auta zaplatíte až 500 eur.

Nejčtenější články