Close search

Jste bez partnera a cítíte se odepsané? Jak přežít a užít si samotu

pixabay Zdroj: pixabay

Je smutné, že tolik žen běduje a pláče, když nemá po boku muže. Když nejsme vdané nebo nemáme k někomu vztah, máme pocit, že nám něco chybí. A přitom to tak vůbec nemusí být. Když hledáme lásku, říkáme tím vlastně, že ji nemáme. Jenže takovou lásku, jakou můžeme dát samy sobě, nám nikdo nikdy nemůže dát a také nám ji nikdo nemůže vzít.

Měly bychom přestat chodit za láskou “až na kraj světa”. Jako každá jiná závislost, je i závislost na hledání partnera nezdravá. Škodí nám, stejně jako závislost na vztahu, který už nefunguje. Hledání partnera za každou cenu je projevem našich pocitů nenaplněnosti. Je to jenom jiný způsob, jak říci: “Co to se mnou je?”

Propadneme-li nutkání hledat partnera, je to velmi nebezpečné a přináší nám to množství pocitů typu “Nejsem dost dobrá.” Za každou cenu se snažíme najít partnera a mnoho z nás pak za každou cenu udržuje vztah, který nás nenaplňuje a uráží. Tohle není ale určitě není projev sebelásky, naopak to značí naši vnitřní slabost a nestabilitu.

Proč si způsobovat bolest a utrpení, proč se najednou cítit osamoceně? Samozřejmě, že je to otázka volby a v rámci sklonů k nekonečnému hledání můžeme dělat “nová rozhodnutí”, která nám pomáhají a uspokojují nás. Ale je to přežitek z minulosti, z dob, kdy námi druzí manipulovali a omezovali nás v možnosti volby. Mějme na paměti, že doba se změnila a přinesla ženám sílu. Budoucnost žen stojí na jejich volbě - na tom, v co věří a co přijmou. Ženy by měly proto považovat samotu za dar.

Někdy je lepší být sama. Je stále více žen, které volí samotu - po rozvodu nebo ztrátě manžela se uživí samy a do manželství již nevstupují, protože je pro ně symbolem útlaku a ztráty svobody. Manželství je zvyk, ze kterého těží především muži. Ženy byly vždy vedeny k sebeobětování se pro dobro manželství, a proto dnes mnohé zůstávají samy, než aby ztratily svoji nezávislost. Už je nikterak neláká, aby byly oddané svým mužům.

Jedno staré přísloví praví, že polovinu nebe drží ženy. Je na čase, aby to ženy uskutečnily. Nepodaří se to ale, jestliže se budou nadále rozčilovat, dělat ze sebe obětní beránky a přenechávat moc mužům. Naši muži jsou zrcadlem toho, čemu samy věříme. Často hledáme pocity lásky a vyrovnanosti u jiných, ale ti nám mohou dát jen obrázek o našem vztahu k sobě samým. Abychom udělaly krok vpřed, musíme skutečně tento vztah vylepšit.

Často hledáme “toho pravého”, který vyřeší naše problémy. Ideálem pro nás bývají naši otcové, bývalí milenci nebo manželé. Ale “těmi pravými” bychom se měly stát my. Pokud zrovna nebude v našem životě “ten pravý”, může nám pomáhat “ta pravá” v nás. Převezmeme tak kontrolu nad svým životem a budeme moci žít tak, jak chceme.

Pokud nemáte zrovna žádný vztah, nemyslete si, že jste odsouzeny k samotě. Považujte to za příležitost k vytvoření života, který bude zcela podle vašich představ a o kterém se vám ani nesnilo.

 

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu