Close search

Jíte v noci? Podle vědců to znamená méně spálených kalorií a nárůst obezity

Freepik Zdroj: Freepik

Nový výzkum bostonské Brigham and Women’s Hospital přichází s teorií, že jídlo, které si dopřejeme pozdě v noci, snižuje výdej energie, zvyšuje hlad a mění tukovou tkáň, což může zvýšit riziko obezity.

Podle webu Seznam Zprávy je obézní každý pátý Čech. To zvyšuje riziko vzniku chronických onemocnění, včetně cukrovky a rakoviny. Před půlnočním mlsáním varuje každý výživový poradce, ale jen málo studií se věnovalo dopadům pozdního stolování na regulaci příjmu a spalování kalorií.

Noční obezita

Chtěli jsme otestovat mechanismy, které mohou vysvětlit, proč pozdní jídlo zvyšuje riziko obezity,“ vysvětlil hlavní autor studie Frank A. J. L. Scheer z Brigham and Women’s Hospital. Předchozí výzkumy ukázaly, že pozdní jídlo je spojeno se zvýšeným rizikem obezity a množství tělesného tuku, ale také zhoršenou úspěšností v hubnutí. Sheer a jeho kolegové chtěli pochopit, proč je tomu tak.

Do studie se zapojili lidé s indexem tělesné hmotnosti (BMI) v rozmezí nadváhy nebo obezity. Každý účastník měl dva rozvrhy jídla. Jeden klasický a druhý pak se stejnými jídly, které ale byly posunuté přibližně čtyři hodiny později.

Zjistili jsme, že jíst o čtyři hodiny později má významný vliv na úroveň hladu a způsob, jakým spalujeme kalorie po jídle. Ale také na to, jak ukládáme tuk," dodává výzkumnice Nina Vujović.

Jídlo konzumované později mělo vliv na hlad a hormony regulující chuť k jídlu. Konkrétně hladiny leptinu, který signalizuje sytost, byly u nočního pojídání sníženy po dobu 24 hodin. Účastníci studie také spalovali kalorie pomaleji a byl u nich zaznamenán nárůst obezity.

Zdroje informací:
Seznamzpravy.cz: Česko je na špici evropské obezity, muži jsou třetí
Scitechdaily.com: Eating Late Changes Your Fat Tissue and Decreases Calories Burned

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu